Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Minojská Kréta Dagmar Zemanová Zdroj:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Minojská Kréta Dagmar Zemanová Zdroj:"— Transkript prezentace:

1 Minojská Kréta Dagmar Zemanová Zdroj:

2 Řecko Zdroj: Jak se nazývá oblast Evropy, kde se nachází Řecko a Kréta? Jaké jsou zde přírodní podmínky a podnebí?

3 Řecko V uč. na str. 75 – 76 zjisti, jaké přírodní podmínky jsou v tzv. egejské oblasti a jaký vliv měly na zemědělství a obchod v Řecku. S čím nejvíce obchodovali staří Řekové?

4 Staré řecké báje a pověsti Znáš tato jména? Zeus, Héra, Minos, Minotauros, Daidalos a Ikaros, Theseus a Ariadna Z jakého literárního díla jsou? Znáš jejich příběhy? Něco si můžeš přečíst např. zde:

5 Pro ty, kdo rádi čtou knihy... Zdroje: raději poslouchají CD.

6 Kréta nejstarší řecké báje a pověsti se odehrávají také na ostrově Kréta Co víš o tomto ostrově? Zdroj: g/wiki/Soubor:Crete_ relief_map-cs.svg g/wiki/Soubor:Crete_ relief_map-cs.svg

7 Kréta  již od 2.tisíciletí p.K. na Krétě vznikala města největší z nich se nazývalo Knóssos zde podle legend žil bájný král Minos civilizace se proto nazývá minojská Zdroj: 1.jpg 1.jpg

8 Krétské paláce  v krétských městech byly rozsáhlé paláce s desítkami prostor vedle obytných místností zde byly i úřední a hospodářské paláce byly přepychově zařízeny a bohatě vyzdobeny Zdroj:

9 Krétské paláce Prohlédni si plán paláce v Knossu. Jak se říká prostorám, které jsou velmi spletité a člověk se v nich těžko vyzná? Existuje slovo české a cizí. Zdroj:

10 Krétské paláce  Správná odpověď: LABYRINT (bludiště) slovo labyrint má původ na Krétě odznakem moci zde byla tzv. dvojbřitá sekera – labryx (také labrys n. labryda) Zdroj:

11 Krétské paláce Zdroj: Minojská civilizace byla vysoce vyspělá. Prohlédni si ukázky architektury a umění.

12 Knóssos Zdroj: Oblíbeným ozdobným motivem byla zvířata.

13 Krétské paláce Zdroj: Části paláce byly v nové době zrekonstruovány.

14 Umění Kréty Zdroj:

15 Umění Kréty Zdroj:

16 Umění Kréty Zdroj:

17 Umění Kréty Zdroj: Oblíbeným námětem byl býk.

18 Výtvarné umění Zdroj: Jak se říká nástěnným malbám?

19 Fresky Zdroj: Nástěnné malby byly detailně propracované.

20 Minojská civilizace Minojské ženy měly vlastní způsob oblékání. Zdroj:

21 Zánik civilizace  po době kolem 1450 p.K. minojská civilizace zanikla jako příčina se uvádí následky ničivého zemětřesení centrum zemětřesení mohlo být na nedalekém ostrově Théra (Santorini), kde došlo k výbuchu sopky ostrov se pak stal kořistí nájezdníků z pevniny Zdroj:

22 Význam civilizace na Krétě  Mínojská civilizace položila základy k antické kultuře starověkého Řecka – umění, architekutry i literatury Zdroj:

23 Opakování Proč se civilizace na Krétě nazývá minojská? Které řecké bájné postavy se vztahují ke Krétě? Co je to labyrint a z čeho vzniklo toto slovo?

24 Opakování Co je na obrázcích?


Stáhnout ppt "Minojská Kréta Dagmar Zemanová Zdroj:"

Podobné prezentace


Reklamy Google