Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Antropologický výzkum obyvatel hradiska Pohansko Demografická struktura obyvatel Pohanska (počty mužů, žen a dětí) mužiženydětineurčitelnícelkem Index.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Antropologický výzkum obyvatel hradiska Pohansko Demografická struktura obyvatel Pohanska (počty mužů, žen a dětí) mužiženydětineurčitelnícelkem Index."— Transkript prezentace:

1 Antropologický výzkum obyvatel hradiska Pohansko Demografická struktura obyvatel Pohanska (počty mužů, žen a dětí) mužiženydětineurčitelnícelkem Index maskulinity (počet mužů na 1000 žen) U kostela Lesní školka val ojedinělé hroby Pohřebiště II11518 Lesní hrúd Sv. předhradí J. předhradí celkem Na pohřebišti u kostela a na Severovýchodním předhradí vysoce převažovali muži nad ženami. Na Jižním předhradí a na pohřebištích uvnitř hradiska tomu bylo naopak, ženy převažovaly nad muži. Nedostatek jednotlivých pohlaví se tedy vyrovnává a je zřejmé, že na Pohansku žila normální populace, složená přibližně z poloviny mužů a poloviny žen. Grafická rekonstrukce podoby mužů a žen z pohřebiště u kostela. Výška postavy mužů a žen z Pohanska mužiženy U kostela171,4 cm158,8 cm Severovýchodní předhradí169,4 cm158,4 cm území hradiska (Les. školka, Les. hrúd, atd.)170,3 cm158,2 cm Jižní předhradí169,3 cm157,4 cm Pro srovnání: současní muži staří let měří v průměru 175,2 cm současné ženy staré let měří v průměru 162,7 cm (pramen Bláha et al. 1985)

2 Antropologický výzkum obyvatel hradiska Pohansko Věková struktura mužů, žen a dětí z Pohanska Věk dětí v době úmrtí na pohřebištích Pohanska Věk mužů v době úmrtí na pohřebištích Pohanska Věk žen v době úmrtí na pohřebištích Pohanska pohřebiště/ věk v letechmužiženyděticelkem U kostela Severovýchodní předhradí pohřebiště na území hradiska Jižní předhradí Pohansko celkem40385,522 Průměrný věk v době úmrtí mužů, žen a dětí z Pohanska Na všech pohřebištích Pohanska zemřelo nejvíce dětí mezi půl rokem a 6. rokem života. Vysoké procento dětské úmrtnosti bylo způsobeno především úmrtími na infekční nemoci. Muži z Pohanska umírali nejvíce ve věku mezi lety a dále mezi lety. Vysoké procento mužů zemřelých mezi lety je možné vysvětlit následky bojových zranění. Ženy z Pohanska umíraly nejvíce mezi lety a to na území hradiska, včetně rozsáhlého pohřebiště u kostela. Na obou předhradích umíraly později. Úmrtí žen v mladém věku je obecně vysvětlováno zvýšeným rizikem úmrtí v období porodu. Lebka ženy z Pohřebiště u kostela z hrobu č. 75 (věk let) Lebka muže z pohřebiště v Lesní školce z hrobu č. 12 (věk let) Lebka dítěte z pohřebiště v Lesní školce z hrobu č. 43 ( věk 2 roky)

3 Žena pohřbená v hrobě číslo 180 na pohřebišti u kostela H180 V hrobě 180 na pohřebišti u kostela byla pohřbena žena ve věku let. Měřila 161,3 cm. Na jejím skeletu se nacházelo několik zajímavých vrozených anomálií. Anomálie chrupu horní čelisti drobné kolíčkovité třetí stoličky Anomální obrus prvních řezáků, vzniklý patrně v důsledku bolestivých kazů zadních zubů. Intravitální ztráty obou prvních stoliček, zapříčiněné zubním kazem, z M1sin jsou v zubním lůžku zachovalé kořeny. Vrozená vada chodidel – pes equinovarus Byla pohřbena v rakvi, bez milodarů, poměrně blízko zdi kostela, proto lze předpokládat, že se jednalo o ženu vyššího sociálního postavení. noha zdravého člověka detail deformovaného chodidla Nejvíce deformované zánártní kůstky calcaneus os cuboideum Rekonstrukce deformovaného chodidla ženy H180, chodila po nártech. deformovaná kost ženy z hrobu 180 kost zdravého člověka detail zdravého chodidla kost zdravého člověka


Stáhnout ppt "Antropologický výzkum obyvatel hradiska Pohansko Demografická struktura obyvatel Pohanska (počty mužů, žen a dětí) mužiženydětineurčitelnícelkem Index."

Podobné prezentace


Reklamy Google