Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

CHEMICKÉ NÁZVOSLOVÍ Ch_089_Chemické sloučeniny_Chemické názvosloví Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "CHEMICKÉ NÁZVOSLOVÍ Ch_089_Chemické sloučeniny_Chemické názvosloví Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín,"— Transkript prezentace:

1 CHEMICKÉ NÁZVOSLOVÍ Ch_089_Chemické sloučeniny_Chemické názvosloví Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 8. ročníku ZŠ.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo - Chemické názvosloví.  Je určen pro předmět chemie a ročník osmý. Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Autoři: Karger, I., Pečová, D., Peč, P., Chemie I. pro 8. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií. Kollárovo nám. 7, 772 00 Olomouc: PRODOS, 1999. ISBN 80-7230-027-X.

3  Název kuchyňská sůl odpovídá jejímu používání odedávna.  Chemici však tuto látku nazývají chlorid sodný NaCl.  Reakce hořčíku s kyselinou chlorovodíkovou: Do zkumavky s kyselinou chlorovodíkovou vložíme asi 1,5 cm hořčíkové pásky. Pozorování: Hořčík s kyselinou chlorovodíkovou bouřlivě reaguje, z kapalné směsi unikají bublinky plynu (vodíku). Po skončení reakce odebereme vzorek roztoku a odpaříme na sklíčku nad plamenem kahanu. Závěr: Zůstává bílý odparek – chlorid hořečnatý. MgCl 2

4  Víme, že vzniklé látky mají chemický název i vzorec. Vzorce si můžeme pamatovat také, ale lepší je nalézt určitá pravidla pro čtení a psaní vzorců chemických látek.  Abychom vůbec pochopili, jak se vzorce anorganických sloučenin tvoří, musíme znát pojem oxidační číslo.  Z oxidačních čísel vychází české názvosloví anorganických sloučenin.

5  Chloridy, podobně jako fluoridy, bromidy a jodidy patří mezi dvouprvkové sloučeniny halogenů s jinými prvky. Obecně je nazýváme halogenidy.  Jejich název se skládá z podstatného a přídavného jména (v tomto pořadí).  Podstatné jméno je vytvořeno z názvu halogenu s příponou –id.  Přídavná jména (sodný, hořečnatý) mají různé koncovky(-ný, -natý,…).  Stejné koncovky mají jen ty halogenidy, které mají stejný poměr počtu atomů sloučených prvků.

6  Všechny halogeny mají v halogenidech, jak lze snadno dokázat, oxidační číslo –I.  Oxidační čísla atomů prvků sloučených s halogenem mají kladné hodnoty, a to od I do VIII.  Každému číslu je přiřazena podle českého názvosloví koncovka přídavného jména.

7  Jedna z nich je mechanická, osvojit si slučovací poměry prvku s kyslíkem v závislosti na jeho oxidačním čísle. oxidační číslo koncovka slučovací poměr prvku a kyslíku I. -ný 2:1 II. -natý 1:1 III. -itý 2:3 IV. -ičitý 1:2 V. -ičitý/-ečný 2:5 VI. -ový 1:3 VII. -istý 2:7 VIII. -ičelý 1:4 Za povšimnutí stojí, že koncovka přídavného jména v názvu halogenidu odpovídá počtu atomů halogenu v halogenidu.

8  Příklady odvození s použitím pravidel pro oxidační čísla: Chlorid sodný Na I Cl -I vzorec: NaCl Jodid měďnatý Cu II I -I vzorec: CuI 2 Bromid hlinitý Al III Br -I vzorec: AlBr 3 Fluorid křemičitý Si IV F -I vzorec: SiF 4  Ověření platnosti pravidla o součtu oxidačních čísel atomů ve vzorci sloučeniny: o SiF 4 Si IV F -I 1 x (IV) + 4 x (-I) = 4 + (-4) = 0 o CuI 2 Cu II I -I 1 x (II) + 2 x (-I) = 2 + (-2) = 0

9  České chemické názvosloví patří k nejdokonalejším na světě.  Významnou měrou se o ně zasloužil český chemik Emil Votoček (1872 – 1950), rodák z Hostinného nad Labem.

10 Úkoly: 1. Jak vyznačíme oxidační číslo prvku? 2. Kterými pravidly se řídí určovaní oxidačních čísel? 3. Jak nazýváme dvouprvkové sloučeniny halogenů s jinými prvky?

11 Odpověď na otázku č. 1:  Oxidační číslo prvku se značí v horním pravém indexu nad prvkem.  Ke značení se používají výhradně římská čísla

12 Odpovědˇ na otázku č.2 Všechny halogeny mají v halogenidech oxidační číslo –I. Oxidační čísla atomů prvků sloučených s halogenem mají kladné hodnoty, a to od I do VIII. Každému číslu je přiřazena podle českého názvosloví koncovka přídavného jména (I.-ný,II.-natý,III.-itý,IV.-ičitý,V.- ečný,ičný, VI.-ový, VII. – istý, VIII.-ičelý) Určování oxidačních čísel řídí pravidly chemického názvosloví. Autorem českého chemického názvosloví je Emil Votoček

13 Odpověď na otázku č.3: Dvouprvkové sloučeniny halogenů s jinými prvky se nazývají HALOGENIDY

14 Použité zdroje Chlorid sodný. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 11. 10. 2007, 16:37 [cit. 2012-12-28]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Chlorid_sodn%C3%BD.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Chlorid_sodn%C3%BD.JPG Nuvola apps edu science. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 8. 9. 2005, 16:11 [cit. 2012-12-28]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Nuvola_apps_edu_science.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Nuvola_apps_edu_science.png Laboratorium. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 27. 3. 2007, 18:32 [cit. 2012-12-28]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Laboratorium.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Laboratorium.jpg


Stáhnout ppt "CHEMICKÉ NÁZVOSLOVÍ Ch_089_Chemické sloučeniny_Chemické názvosloví Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín,"

Podobné prezentace


Reklamy Google