Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Demokratická republika Kongo

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Demokratická republika Kongo"— Transkript prezentace:

1 Demokratická republika Kongo
Hl. město: Kinshasa Úř. jazyk: francouzština Stát. zřízení: republika Měna: konžský frank (CDF) Rozloha: km² Počet obyv.: 59 milionů Náboženství: křesťané (91%) Gramotnost: 78%

2 Dějiny Demokratické republiky Kongo
70. léta 19. století – počátek belgické kolonizace 30. června 1960 – osamostatnění → vznik států Kongo-Brazzaville a Kongo-Kinshasa (dnešní Demokratická republika Kongo) 1965 – politický převrat, k moci se dostává Joseph Mobutu Sese Seko, nastává období třicetileté diktatury. Kongo je přejmenováno na Zair. 1994 – vypuknutí občanské války, Mobutu je nucen uprchnout 1997 vládu přebírá Laurent-Desiré Kabila, stát opět přejmenován na Demokratickou republiku Kongo. Spojenci se však obrací proti němu, vypuká druhá válka v Kongu 1999 – podepsáno příměří, boje na východě země ale pokračují 2001- Laurent-Desiré Kabila zavražděn, místo něj nastupuje jeho syn Joseph Kabila Joseph Mobutu Sese Seko

3 V roce 2006 se konaly první demokratické volby
V roce 2006 se konaly první demokratické volby. V nich zvítězil Joseph Kabila s 58% hlasů. Během konžské občanské války zemřelo 3,8 milionu lidí. Tento konflikt je nejkrvavějším v historii od druhé světové války. Joseph Kabila Situace na východě ale stále není stabilizována. Nejde zde jen o mnohé spory mezi etnickými skupinami, ale i velké množství dalších složitých aspektů mezi osmi africkými zeměmi a mnoha ozbrojenými silami.

4 Situace dětí a mládeže Kongo je po třiceti letech válčení a nepokojů jedním z nejchudších států světa. Dodnes umírá v Kongu na následky války přes tisíc lidí denně. Nejčastější příčiny jsou podvýživa, malárie, AIDS a v civilizovaných zemích dávno zapomenuté nemoci jako tetanus, příušnice nebo cholera.

5 Na ulici se ocitají stovky dětí, které si vydělávají na živobytí čištěním bot, umýváním nádobí i prostitucí, žebráním a krádežemi. Spousta z nich je drogově závislá. Špatná ekonomická situace v rodině, rozvody rodičů, malé krádeže doma, válka, která zametla stopy po rodičích jsou hlavními příčinami, proč se dítě nachází na ulici.

6 Rodiče, zvláště ve městech, nejsou schopni uživit všechny své děti
Rodiče, zvláště ve městech, nejsou schopni uživit všechny své děti. Fenoménem této země je čarodějství. Asi 80 % dětí na ulici je označeno za čaroděje, který je zodpovědný za špatnou ekonomickou situaci v rodině, za úmrtí blízkých atd. To dává rodině pravomoc dítě vyhnat na ulici. ČARODĚJOVÉ

7 Především malé děti jsou dospělými, mnohdy dokonce vlastními rodiči či příbuznými, obviňovány ze spojení se satanem a silami zla. Takto označené dítě je podrobeno složitému procesu „vyhánění ďábla,“ který provádějí placení šamani, či představitelé samozvaných církví, kterých vznikají v Kongu stovky. Pokud jde vyhánění ďábla z dítěte špatně, neváhají novodobý exorcisté použít i mučení, například bití, či pálení žehličkou. Otřesné je i psychické mučení. Reintegrace dětí do těchto rodin je velmi obtížná.

8 Salesiáni v Kongu 1911- příchod Salesiánů do Lubumbashi
zakládání misií, škol a vzdělávacích center, která poskytují vzdělání v zemědělství nebo technických oborech 22 salesiánských domů v Kinshase, na východní hranici, v okolí měst Goma, Mbuji-Mayi, a hlavně v regionu Katanga, kde se nachází Lubumbashi OMM – Œuvres Maman Marguerite – Dílo Matky Markéty – 15 přijímacích domů pro děti z ulice dnes působí v Kongu celkem 245 salesiánů, z toho 134 konžské národnosti Goma Kinshasa Mbuji-Mayi Lubumbashi

9 Moje dobrovolná služba
město Lubumbashi v regionu Katanga na Jihu země doučování, organizace volnočasových aktivit pro děti z Bakanja Centre doba trvání služby: září 2008 – září 2009 rizika služby: nemoci, psychická zátěž (dlouhé odloučení od domova, aklimatizace v cizím prostředí), frustrace v důsledku bližšího poznání smutných životních podmínek a osudů lidí a především dětí v tamějším prostředí atd.

10 Každý rok je přibližně 200 lidí vráceno do svých rodin.
Bakanja centre Lubumbashi přijímací dům pro kluky z ulice domov pro asi 80 kluků škola, kterou navštěvuje asi 250 dětí knihovna, kuchyň, hřiště, zdravotní středisko nabízí možnost umýt se, vyprat si, uvařit, přespat, zdravotní péči, alfabetizaci, odpočinkové aktivity Hlavním cílem pracovníků střediska je integrace dětí zpět do rodiny i do společnosti. Sociální pracovníci napřed naváží kontakt s rodinou a dítětem a snaží se odstranit bariéru, vysvětlit rodině, že dítě není čaroděj. Připravují rodinu na návrat dítěte i dítě na návrat do této rodinné atmosféry. Snaží se, aby dítě opět nabylo důvěry ve vlastní rodinu. Každý rok je přibližně 200 lidí vráceno do svých rodin.

11 Zajímavosti o Kongu Třetina světových zásob kobaltu, necelá třetina diamantových ložisek, dvě třetiny známých nalezišť coltanu, významné zásoby uranu, mědi, cínu, zlata. Kongo patří k nejbohatším zemím světa, přestože se jeho obvatelé řadí k těm nejchudším. Konžský deštný prales je druhým největším deštným pralesem na světě, hned po amazonském, a patří mezi nejhodnotnější ekosystémy planety. Prales mistrně popsal ve svém díle Srdce temnoty britský spisovatel Joseph Conrad, který na počátku 20. století podnikl přímo pekelnou výpravu parníkem po řece Kongu do afrického nitra. Tato cesta otřásla jeho zdravím a nepřestávala vyvolávat v jeho představivosti děsivě přízračné vzpomínky.

12 Boji za záchranu horských goril v konžském parku zasvětila svůj život také americká antropoložka Dian Foesseyová. Její příběh zachycuje životopisný film Gorily v mlze, ve kterém hlavní roli ztvárnila Sigourney Weaverová. Většina Konžanů vydělá denně méně než dolar. Každé páté dítě se nedožije pátých narozenin. V Kongu je legendou „článek 15“, podle něhož prý diktátor Mobutu zrušil svým lidem platy a řekl: „Starejte se sami.“ Když se konžského diktátora zeptal v osmdesátých letech minulého století jeden americký novinář, proč používá ke svým cestám luxusní soukromý tryskáč Condorde, zatímco milióny Konžanů hladoví, odpověděl Mobutu s odzbrojující samozřejmostí: «Špatně snáším dlouhé cesty a prášky proti nevolnosti mi nezabírají.»


Stáhnout ppt "Demokratická republika Kongo"

Podobné prezentace


Reklamy Google