Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Compound adjectives Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Compound adjectives Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."— Transkript prezentace:

1 Compound adjectives Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedogických pracovníků (NÚV).

2 Compound adjectives Složená přídavná jména jsou samostatná přídavná jména složená obvykle ze dvou slov spojených spojovníkem. Nejčastěji jsou tvořena: přídavné j. nebo příslovce + příčestí minulé/ -ing kind-hearted densely-populated never-ending

3 Compound adjectives 1) guess the meaning 2) write definitions 3) write funny sentences using compound adjectives old-fashioned, deeply-rooted, short-sighted, time-saving, red-handed, tight-fisted, well-informed, absent-minded, open-minded, never-to-be-forgotten

4 Look up in the dictionary broad-minded, narrow-minded, absent-minded, strong- minded, open-minded

5 Complete the sentences: long-lasting, mouth-watering, well-behaved, old- fashioned, labour-saving, brightly-lit, never-ending 1) We had to listen to her story. 2) They signed a agreement 3) They invented a device. 4) Tom has lived in that house all his life. 5) That dish was , delicious! 6) She used to be a child. 7) During that festival the streets are always

6 Solution: long-lasting, mouth-watering, well-behaved, old- fashioned, labour-saving, brightly-lit, never-ending 1) We had to listen to her never-ending story. 2) They signed a long-lasting agreement. 3) They invented a labour-saving device. 4) Tom has lived in that old-fashioned house all his life. 5) That dish was mouth-watering, delicious! 6) She used to be a well-behaved child. 7) During that festival the streets are always brightly-lit.


Stáhnout ppt "Compound adjectives Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."

Podobné prezentace


Reklamy Google