Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Compound adjectives Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Compound adjectives Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."— Transkript prezentace:

1 Compound adjectives Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedogických pracovníků (NÚV).

2 Compound adjectives Složená přídavná jména jsou samostatná přídavná jména složená obvykle ze dvou slov spojených spojovníkem. Nejčastěji jsou tvořena: přídavné j. nebo příslovce + příčestí minulé/ -ing kind-hearted densely-populated never-ending

3 Compound adjectives 1) guess the meaning 2) write definitions 3) write funny sentences using compound adjectives old-fashioned, deeply-rooted, short-sighted, time-saving, red-handed, tight-fisted, well-informed, absent-minded, open-minded, never-to-be-forgotten

4 Look up in the dictionary broad-minded, narrow-minded, absent-minded, strong- minded, open-minded

5 Complete the sentences: long-lasting, mouth-watering, well-behaved, old- fashioned, labour-saving, brightly-lit, never-ending 1) We had to listen to her............ story. 2) They signed a......... agreement 3) They invented a........... device. 4) Tom has lived in that............ house all his life. 5) That dish was........., delicious! 6) She used to be a.......... child. 7) During that festival the streets are always.........

6 Solution: long-lasting, mouth-watering, well-behaved, old- fashioned, labour-saving, brightly-lit, never-ending 1) We had to listen to her never-ending story. 2) They signed a long-lasting agreement. 3) They invented a labour-saving device. 4) Tom has lived in that old-fashioned house all his life. 5) That dish was mouth-watering, delicious! 6) She used to be a well-behaved child. 7) During that festival the streets are always brightly-lit.


Stáhnout ppt "Compound adjectives Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."

Podobné prezentace


Reklamy Google