Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace - V prezentaci se žáci seznamují s určitým druhem listnatého stromu a jeho popisem   Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace - V prezentaci se žáci seznamují s určitým druhem listnatého stromu a jeho popisem   Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup."— Transkript prezentace:

1 Anotace - V prezentaci se žáci seznamují s určitým druhem listnatého stromu a jeho popisem   Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup – poznání přírodního druhu, popis stromu, využití a jeho choroby Speciální vzdělávací potřeby – encyklopedie lesních živočichů, atlas ptáků Klíčová slova - dub, duběnka, doubrava, popis, žalud Druh učebního materiálu - prezentace Druh interaktivity - výklad Cílová skupina - žák Stupeň a typ vzdělávání - základní vzdělávání – první stupeň – druhé období Typická věková skupina let Celková velikost - 1,08 MB Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Zuzana Pištová. VY_32_INOVACE_PR

2 Listnatý les 2. část Dub letní – křemelák
Listnatý les s převahou dubů je doubrava. 2. 1.

3 Popis Opadavý a statný listnatý strom. Dorůstá výšky až 45 m.
Koruna je široká a vysoká, kulovitě klenutá. Větve jsou široce rozložité, zakřivené. 3.

4 Borka je šedá nebo hnědošedá, zbrázděná.
Listy jsou asi 10 cm dlouhé a laločnaté, u řapíku zřetelně zaoblené (tzv. ouškaté). 4. 5.

5 Plody se nazývají žaludy. Jsou 1,5 – 2 cm dlouhé v mělké číšce.
Vyrůstají po dvou až třech na dlouhé stopce. 6.

6 Dub se dožívá vysokého věku , někteří jedinci až 1000 let.
Na listech se objevují tzv. duběnky, což jsou kulaté výrůstky způsobené parazitem žlabatkou. Duby často trpí plísní, kterou způsobuje padlí dubové. 7.

7 Využití Dřevo dubu je velmi tvrdé a odolné proti vlhku a vodě.
Používá se k výrobě kvalitního nábytku , ke stavbě lodí a různých vodních staveb. 9. 8.

8 Příbuzné druhy Dub zimní – drnák Dub bahenní Dub červený Dub šarlatový
Dub korkový Dub cesmínovitý 10.

9 Zajímavosti Dub korkový je vždyzelený listnatý strom.
Roste v teplých oblastech jižního Španělska, Portugalska, místy v Itálii a Jugoslávii. Každých 7 let se sloupávají silné vrstvy korku z kmene stromu. 11.

10 Úkol pro tebe Pokus se zjistit, kteří lesní živočichové si v zimě rádi pochutnají na plodech dubu, čili na žaludech. Zjisti, který pták má žaludy jako pochoutku ve svém jídelníčku.

11 Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na www:
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/Cynips_quercusfolii_galle.jpg 8. 9.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nordlandsb%C3%A5ter.JPG 10. 11.http://www.shutterstock.com/cat.mhtml?searchterm=quercus#id=


Stáhnout ppt "Anotace - V prezentaci se žáci seznamují s určitým druhem listnatého stromu a jeho popisem   Autor - Zuzana Pištová Jazyk - čeština Očekávaný výstup."

Podobné prezentace


Reklamy Google