Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vypracoval: Čurda Martin Aktualizace:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vypracoval: Čurda Martin Aktualizace:"— Transkript prezentace:

1 Vypracoval: Čurda Martin Aktualizace: 17.5. 2006
Moderní technologie v medicíně Vypracoval: Čurda Martin Aktualizace:

2 Laparoskopie

3 Zařízení používané při operaci
zobrazovací řetězec pomocné přístroje laparoskopické instrumentárium.

4 Zobrazovací řetězec Rigidní endoskop Flexibilní endoskop
Zdroj studeného světla Zobrazovací kamery  Zobrazovací monitory Záznamová zařízení

5 Rigidní endoskop průměr 2 mm do 10 mm s pohledem přímým nebo stranovým. Nejvíce používané endoskopy o průměru 10 mm s optikou 0° 30° 45° 70° a ve variantě 0° s pracovním kanálem o průměru 5 mm.

6 Flexibilní endoskop Fibroskopy - ohebné optické sondy, které přenášejí obraz z nepřístupných míst prostřednictvím svazku optických vláken.

7 Zdroj studeného světla
Moderní xenonový zdroj má výkon 180 W. Barevná teplota tohoto zdroje je 6 000° K. Halogenový zdroj má výkon 300 W a barevnou teplotu 3400° K. Zdroj světla je možno s endoskopem propojit třemi světlovodnými kabely se skleněnými optickými vlákny o průměru 4,8 mm a v délkách 180 cm 250 cm a 350 cm. Světlovodné kabely i rigidní endoskopy se snadno sterilizují parní sterilizací v autoklávu. Pro ochranu endoskopu během sterilizace se dodává ochranné síto s držáky dvou optik. 

8 Zobrazovací kamery -3čipová kamera využívá nejmodernějších technologií, které umožňují rozlišení více než 800 horizontálních linií. Lehká kamerová hlava (114 g) standardně obsahuje ovladač periferních zařízení (tiskárna, video, …). Má všechny potřebné výstupy: BNC, S-VHS, RGB, výstup pro automatické ovládání jasu světelného zdroje a titulkovací generátor. -Kamera s 1čipovou technologii, umožňuje rozlišení více než 500 horizontálních linií.

9 Zobrazovací monitory 20" profesionální monitor založený na 100 Hz technologii, která nabízí absolutně čistý a neblikající obraz. Poskytuje 800 linií horizontálního rozlišení. Ve spojení s kamerou 3čipové technologie dává nepřekonatelnou kvalitu obrazu. Pro zobrazení výstupu z 1čipové kamery doporučujeme menší monitory (14") a (20") monitory s horizontálním rozlišením 600 liniií. Jako druhý, pomocný monitor v laparoskopické sestavě se používá monitor s plochou, 15" TFT obrazovkou (rozlišení 1024 x 768 pixelu) nebo klasický monitor se 14" obrazovkou a rozlišením 500 linií.

10 Záznamová zařízení Pro trvalý záznam obrazu se nabízí dva typy periferních zařízení. Jednak barevná termosublimační tiskárna (některé typy i RGB vstup signálu) se zobrazením 16,7 mil. barev. Velikost snímku je 80 x 130 mm. Druhým zařízením je S-VHS video recorder.

11 Další přístroje a nástroje
Fixující systémy Insuflátory Sací a irigační pumpy Vysokofrekvenční koagulační jednotky

12 Fixující systémy umožňují fixaci endoskopu v přesně dané poloze.

13 Insuflátory Nejnovější typ insuflátoru s maximálním průtokem CO2 25l/min má oproti předchozím typům celou řadu vylepšení. Jedním z těchto vylepšení je předehřívání insuflovaného plynu na 37°C. Další novinkou je nový varovný display, který upozorňuje na kritické stavy během insuflace. Insuflátory s maximálním průtokem 9 resp.16 l CO2 za minutu mají též nastavitelnou hranici intraabdominálního tlaku v rozsahu 0-30 mm Hg.Něktré typy umožňují zobrazení nastavených a aktuálních hodnot přímo na obrazovce monitoru

14 Sací a irigační pumpy je možno ovládat jak nožním pedálem, tak ručním ovládáním umístěným přímo na kanyle. Silnější typy mají průtok 0-3 l/min v obou režimech, slabší pumpy oplachují průtokem ml/min a odsávají ml/min.

15 Vysokofrekvenční koagulační jednotky
Monopolární- koagulace a řez o výkonu W (při sprayování 0-80 W) Bipolární- koagulace a řez o výkonu 0-80 W kombinovaný Jednotlivá nastavení pro různé typy operací je možno uložit až do čtyř pamětí. Ovládání je možné z ruční elektrody nebo pedálem. Ke všem přístrojům dodáváme širokou škálu instrumentů a příslušenství, a to pro klasické i laparoskopické operace.

16 Co je laparokop laparoskop je nástroj se světelným zdrojem a videokamerou, který umožňuje chirurgovi sledovat operační oblast na obrazovce

17 Jak se operuje Detail laparoskopické operace. Do pacientova těla jsou zavedeny tři tzv. porty. Těmi procházejí do dutiny břišní chirurgické nástroje (speciální nůžky a kleště), laparoskopická optika (přenáší signál na obrazovku) a oxid uhličitý (nafoukne břicho, aby se v něm lépe manipulovalo s chirurgickými instrumenty).

18 Následky po operaci Jizva po běžné operaci otevřením
Jizva po laparoskopické operaci

19 Laparoskopické operace zažívacího traktu
Pálí Vás žáha, máte neustále bolesti břicha, pocity na zvracení, problémy s polykáním či jiné problémy spojené se zažíváním? REFLUXNÍ CHOROBA JÍCNU (porucha v dolní části jícnu, kdy se do něj vrací kyselina a obsah ze žaludku) Projevuje se pálením žáhy, pocity na zvracení, zvracením, nemožností spát v leže, také podobnými příznaky jako astma. Pokud máte tyto symptomy, navštivte co nejdříve gastroenterologa. Neléčený reflux jícnu totiž může vyústit až ve zhoubný nádor jícnu! Nezabere-li Vám na reflux jícnu medikamentózní léčba, je nutné podstoupit operativní zákrok. BRÁNIČNÍ KÝLA (vtlačení žaludku do hrudníku; často provází reflux jícnu) Projevuje se pálením žáhy, bolestí břicha, potížemi s polykáním, zvracením a léčí se pouze operativně. KÝLA (průtrž) Projevuje se bolestí, vyklenutím postižené části břicha, u mužů se tříselná kýla projevuje také potížemi s močením. Kýla vzniká jako vrozené oslabení břišní stěny, přibíráním na váze nebo extrémní námahou. Léčba je výhradně operativní. 

20 ONEMOCNĚNÍ ŽLUČNÍKU Projevuje se bolestí břicha, nadýmáním či pobolíváním v podžebří, nechutenstvím, zvracením po jídle. Žlučníkové kameny je nutné je léčit hned (malé kameny jsou nebezpečnější než velké)! Při neléčení zánětu žlučníku a okolí hrozí prasknutí žlučníku! Léčba je pouze operativní. APENDICITIDA (zánět slepého střeva - akutní, chronický) Projevuje se zvýšenou teplotou, zvracením, průjmem, bolestí v pravém podbřišku a léčí se pouze operativně. Neléčení chronického apendixu může vést u mladých žen k neplodnosti!

21 Porovnání nákladů klasické operace a laparoskopie

22 Výhody laparoskopie Rychle se hojí
Nevyžaduje podávání většího množství analgetik Menší bolestivost Kratší délka hospitalizace a rekonvalescence Nabízí miniinvazivní přístup Zůstávají jen malé, až neznatelné jizvy Nemocní se dokážou zvednout z lůžka už první den po operaci Snížení traumatizace vnitřních stěn Ubylo zvracení Největší zisk je ve zkrácení pooperační zástavy fyziologických funkcí břišních orgánů. Menší náklady snížení rizika komplikací

23 Nevýhody? Těžko říct

24 Webová stránka s videozáznamem laparoskopické operace rakoviny žaludku

25 DaVinci na operačním sále
Robotické operace budou využívány v urologii k operacím nádorů prostaty, později i v jiných operačních oborech jako je gynekologie či břišní chirurgie

26 Jak se operuje Jedná se o postup připomínající laparoskopii s tím rozdílem, že chirurg sedí u ovládacího pultu a jeho pohyb rukou se z ovládací konzole přenáší přes rameno robota přímo na nástroje v operačním poli Robot je vždy ovládán lékařem, nemůže být naprogramován a dělat vlastní rozhodnutí.

27 Co se operuje Dá se použít na všechny typy operací kde se užívá laparoskopie, ale v nemocnici na Homolce se zatím provádí jen operace prostaty, podvazování žaludku a v gynekologii

28 Z pohledu operatéra Mikroinstrumenty uvnitř operačního pole mají dokonalou flexibilitu a schopnost 360°rotace. Operatér veškeré své zásahy sleduje na zobrazovacím zařízení, které mu poskytuje trojrozměrný obraz jako by byl přímo uvnitř těla pacienta. Chirurg sedí u joysticků, kterými na dálku ovládá čtyři chapadla robota. Tři drží nástroje a čtvrté kameru.

29 V nemocnici Na Homolce

30 Některé instrumenty

31 Výhody Stejné jako u běžné laparoskopie navíc
Na robota se nepřenáší třas rukou operatéra Přesnějsí a obratnější než ruka doktora Může operovat x hodin v kuse aniž by se unavil Můžeme operovat z dálky Sen doktorů: Operace z domova Minimální komplikace Snížené riziko infekce

32 Nevýhody Cena operačního sálu je 50mil Kč

33 Vypracoval: ČURDA Martin Aktualizace: 17. května 2006
Děkuji za pozornost Vypracoval: ČURDA Martin Aktualizace: 17. května 2006


Stáhnout ppt "Vypracoval: Čurda Martin Aktualizace:"

Podobné prezentace


Reklamy Google