Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČÁSTICOVÉ SLOŽENÍ LÁTEK Vše, co je kolem nás, je hmota. Hmota v podobě látek tvoří hvězdy, planety, neživé věci i živé organismy. Látky a tělesa se skládají.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČÁSTICOVÉ SLOŽENÍ LÁTEK Vše, co je kolem nás, je hmota. Hmota v podobě látek tvoří hvězdy, planety, neživé věci i živé organismy. Látky a tělesa se skládají."— Transkript prezentace:

1

2 ČÁSTICOVÉ SLOŽENÍ LÁTEK Vše, co je kolem nás, je hmota. Hmota v podobě látek tvoří hvězdy, planety, neživé věci i živé organismy. Látky a tělesa se skládají z částic = atomy Atomy sice nejsou vidět, ale pomocí speciálních přístrojů lze jejich existenci dokázat. Obr.1

3 Atom Základní stavební jednotka hmoty. Velice malé, průměr asi 0, m. Každý atom složen z jádra a obalu. V jádře atomu 2 typy částic: – Protony (p + ) - částice s nejmenším kladným nábojem – Neutrony (n 0 ) - částice bez náboje – Obě částice mají přibližně stejnou hmotnost.

4 Stavba atomu V obalu atomu se nacházejí: – elektrony (e - ) - částice s nejmenším záporným nábojem – V porovnání s protony a neutrony mají elektrony pouze nepatrnou hmotnost. – Elektrony v atomech uspořádány ve vrstvách = slupkách. Obr.2

5 Stavba atomu Počet elektronů ve slupkách je omezený. Atomy mohou obsahovat 1-7 slupek. Poslední vrstva (slupka) = valenční vrstva. Elektrony obsažené v této vrstvě označujeme jako valenční elektrony.

6 Stavba atomu Valenční vrstva Valenční elektron Obr.3

7 Valenční vrstva 1. slupka je plně obsazena, obsahuje-li 2e slupka je plně obsazena, obsahuje-li 8e -. e - zaplňují jednotlivé slupky postupně. Obr.4Obr.5

8 Atom Částice bez náboje = elektroneutrální Počet p + vždy odpovídá počtu e - Tento počet vyjadřuje tzv. protonové číslo Z. Zapisuje se jako malý index vlevo dole pod chemickou značkou prvku, např. 11 Na.

9 Počet n 0 v jádře je různý, může být stejný jako počet protonů, ale také o něco vyšší či nižší. Chemická látka, která je složená z atomů se stejným protonovým číslem = prvek. například sodík - jeho atom se skládá z: 11p +, 12n 0, 11e - Z= 11 Obr.6

10 Použité zdroje Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. jsou dostupné pod licencí Creative Commons. Obr.1 Obr.2 Obr.3 Obr.4 Obr.5 Obr.6 Ostatní informace byly vytvořeny z vlastních zdrojů a sady klipart.


Stáhnout ppt "ČÁSTICOVÉ SLOŽENÍ LÁTEK Vše, co je kolem nás, je hmota. Hmota v podobě látek tvoří hvězdy, planety, neživé věci i živé organismy. Látky a tělesa se skládají."

Podobné prezentace


Reklamy Google