Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TECHNICKÉ KRESLENÍ ŘEZ A PRŮŘEZ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Dušan Goš. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TECHNICKÉ KRESLENÍ ŘEZ A PRŮŘEZ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Dušan Goš. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:"— Transkript prezentace:

1 TECHNICKÉ KRESLENÍ ŘEZ A PRŮŘEZ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Dušan Goš. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Řezy a průřezy jsou obrazy předmětu pomyslně rozříznutého jednou nebo několika rovinami nebo jinou rozvinutelnou plochou a promítnuté na průmětnu rovnoběžnou s rovinou řezu. Jejich použití zvyšuje názornost obrazu, usnadňuje kótování vnitřních dutin a často ušetří kreslení dalších průmětů. Jedná se o obrazy předmětu rozříznutého myšlenou rovinou. Pro kreslení řezů a průřezů platí všeobecná pravidla jako pro pravoúhlé promítání.

3 ŘEZ Zobrazují se ty části tělesa, které leží v rovině řezu a za ní.

4 PRŮŘEZ Zobrazují se pouze části předmětu ležící přímo v rovině průřezu. Průřezy se nesmějí používat v případě, že by se obraz rozpadl na dvě a více částí.

5 Myšlená rovina řezu a obraz řezu se označují shodnými písmeny velké abecedy. Písmena se umisťují vždy svisle, vně tlustých čar určujících polohu řezné roviny. Rovina může být i několikrát zalomená s vyznačením zalomení. AA B B

6 GRAFICKÉ OZNAČOVÁNÍ MATERIÁLŮ V ŘEZECH Materiál součásti v řezu se vyznačuje šrafováním – tenké plné čáry navzájem rovnoběžné, skloněné o úhel 45° vpravo nebo vlevo vzhledem k ose nebo ob rysové čáře. Hustota šrafování se řídí velikostí šrafované plochy. V sestavách – každou část šrafujeme jiným sklonem nebo hustotou.

7 ROZLIŠENÍ PLOCHY ŘEZU PODLE DRUHU MATERIÁLU Kovové materiályBetonKapaliny Plasty a pryžeDřevo v příčném řezu Dřevo v podélném řezu Sklo a jiné Průhledné materiály Zemina Nasypaný materiál

8 DRUHY ŘEZŮ: A)příčný řez – rovina řezu kolmo na podélnou osu předmětu (např. osu rotace) B)podélný řez – rovina řezu prochází podélnou osou předmětu (např. osou rotace, rovinou souměrnosti) V podélném řezu se nekreslí plné součásti vyrobené z tyčí (šrouby, čepy, kolíky, nýty, klíny, pera aj.) plné výrobky vyrobené z plechů nebo pásů žebra, ramena kol, výztuhy apod. A A BB A - A B - B


Stáhnout ppt "TECHNICKÉ KRESLENÍ ŘEZ A PRŮŘEZ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Dušan Goš. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:"

Podobné prezentace


Reklamy Google