Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ANOTACE Soubor slouží k výkladu a procvičování učiva o jednoramenné a dvouramenné páce. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupyŽák dokáže vysvětlit.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ANOTACE Soubor slouží k výkladu a procvičování učiva o jednoramenné a dvouramenné páce. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupyŽák dokáže vysvětlit."— Transkript prezentace:

1 ANOTACE Soubor slouží k výkladu a procvičování učiva o jednoramenné a dvouramenné páce. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupyŽák dokáže vysvětlit princip jednoramenné a dvouramenné páky a její využití v praktickém životě. Pro koho je materiál určen žák ZŠ, 5.ročník Autor PhDr. Bohumila Fillová Datum vzniku 8.5.2013 Vzdělávací oblast Člověk a jeho svět Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. Páka Přírodověda 5. ročník VY_32_INOVACE_404, 21. sada, Přírodověda

2 PÁKA Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

3 Byla využívána již od pravěku- jednoduché páčidlo. Umožnila přemisťovat těžká břemena. Podle délky ramen rozlišujeme páku jednoramennou a dvouramennou. Páka patří mezi jednoduché stroje. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

4 Jednoramenná páka: opěrný bod břemeno síla ruky U jednoramenné páky působíme silou směrem nahoru. Čím je rameno páky delší, tím menší sílu potřebujeme. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

5 Užití jednoramenné páky: stavební kolečko otvírák na láhve síla rukou břemeno opěrný bod síla ruky opěrný bod Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.

6 Dvouramenná páka: břemeno opěrný bod síla ruky U dvouramenné páky působíme silou směrem dolů, rameno, na které působíme silou musí být delší, než rameno, na kterém je břemeno. Pak zvedneme břemeno menší silou.

7 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. Užití dvouramenné páky: páčidlo – např. na vytahování hřebíků

8 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová. Houpání na houpačce: 1.Rovnováha nastane, když obě břemena mají stejnou hmotnost. opěrný bod břemeno 2.Jestliže má jedno břemeno větší hmotnost než druhé, musí být umístěno blíže k opěrnému bodu. opěrný bod břemeno

9 Ing. BRADÁČ, P., KOLÁŘ, M. a kolektiv. Člověk a technika. 2.vyd. Všeň : Alter, 2011. ISBN 978 - 80 - 7245 - 215 - 6. s.5 -6. http://office.microsoft.com/cs http://office.microsoft.com/cs- cz/images/results.aspx?qu=ot%C3%ADr%C3%A1k&ex=1 Použité zdroje: Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Bohumila Fillová.


Stáhnout ppt "ANOTACE Soubor slouží k výkladu a procvičování učiva o jednoramenné a dvouramenné páce. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupyŽák dokáže vysvětlit."

Podobné prezentace


Reklamy Google