Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV). Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 18 Číslo DUM 12 Předmět Mechanika 2. r. – Pružnost a pevnost Tematický okruh Ohyb Název materiálu Posouvající síla, ohybový moment – grafické řešení Autor Ing. Bc. Zdeňka Soprová Datum tvorby26.12. 2013 Ročník II. Anotace Žáci se naučí grafickým způsobem zjistit velikost posouvající síly a ohybového momentu. Učební materiál je určen pro II. ročník technických škol. Metodický pokyn Učitel látku promítá na tabuli a provádí výklad.

2 Určení posouvající síly a ohybového momentu – grafické řešení  Obecný postup řešení: 1. Ve vhodném měřítku nakreslíme nosník. 2. Zvolíme měřítko sil a síly zakreslíme. 3. Provedeme složení sil, zvolíme pól P a z něho vedeme paprsky vždy k začátku a konci vektoru síly F 1 …F n. 4. Graficky řešíme reakce pomocí vláknového mnohoúhelníku. 5. Grafické řešení určí přímo jak průběh posouvajících sil, tak i ohybových momentů.

3  Ohybový moment v libovolném průřezu je dán součinem pořadnice y ve vláknovém obrazci a zvolené pólové vzdálenosti H. Vláknový obrazec je současně momentovým obrazcem v určitém měřítku. H udáváme v délkových jednotkách (vždy jako celé číslo) a y v jednotkách silových.  Pro velikost ohybového momentu v libovolném místě tedy platí: M o =yHm f m L

4  Příklad:  Nosník zatížený dvěma osamělými silami FBFB F1F1 FAFA aab A B F2F2

5 FBFB F1F1 FAFA aab A B F2F2 F RA F RB F1F1 F2F2 F RA F RB F1F1 F2F2 I I II III IV FtFt M0M0 H y

6 Citace: MRŇÁK, Ladislav a DRDLA, Alexander. Mechanika:pružnost a pevnost pro střední průmyslové školy strojnické.Vyd. 3. Praha:Nakladatelství technické literatury, s.178,179


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google