Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÝKON A PŘÍKON.  Výkon souvisí s mechanickou prací.  Vyjadřuje podíl práce, která se vykoná za určitou dobu.  Značka výkonu: P  Jednotky: W (watt)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÝKON A PŘÍKON.  Výkon souvisí s mechanickou prací.  Vyjadřuje podíl práce, která se vykoná za určitou dobu.  Značka výkonu: P  Jednotky: W (watt)"— Transkript prezentace:

1 VÝKON A PŘÍKON

2  Výkon souvisí s mechanickou prací.  Vyjadřuje podíl práce, která se vykoná za určitou dobu.  Značka výkonu: P  Jednotky: W (watt)  Příkon je energie, která se dodá za určitou dobu.  Značka: P 0  Podíl výkonu a příkonu udává účinnost η (éta).  Účinnost má jednotky procenta.

3 DOSTŘEDIVÁ A ODSTŘEDIVÁ SÍLA

4  Podle druhého pohybového zákona je příčinou pohybu síla, která uděluje tělesu zrychlení.  Hmotný bod, který se pohybuje po kružnici působí síla, která uděluje dostředivé čili normálové zrychlení.  Tato síla je nazývána dostředivou silou. Její směr je do středu kružnice.  Dostředivá síla vede k zakřivení trajektorie. r S FOFO FDFD

5 DOSTŘEDIVÁ A ODSTŘEDIVÁ SÍLA  Reakcí na dostředivou sílu je stejně velká síla, která má opačný směr – odstředivá síla.  Odstředivá síla udržuje těleso na kruhové dráze. Obě síly současně vznikají a zanikají.

6 IMPULS SÍLY

7  Impuls síly vyjadřuje časový účinek síly – jak dlouho těleso působí na druhé těleso.  Impuls je vektorová veličina. Směr impulsu je stejný jako směr síly.  Značka: I  Jednotky: N.s  Ze zákonu síly plyne, že při dosazení posledního vztahu do vzorce pro impuls, že impuls je roven změně hybnosti.

8 POHYBY TĚLES V INERCIÁLNÍ A V NEINERCIÁLNÍ VZTAŽNÉ SOUSTAVĚ

9 POHYBY TĚLES V INERCIÁLNÍ A NEINERCIÁLNÍ VZTAŽNÉ SOUSTAVĚ  Vztažná soustava je skupina těles, ke kterým určujeme klid či pohyb.  Vztažná soustava může být v klidu či v pohybu.  Soustavy se dělí na:  Inerciální soustavu,  neinerciální soustavu.

10 POHYBY TĚLES V INERCIÁLNÍ A NEINERCIÁLNÍ VZTAŽNÉ SOUSTAVĚ  Inerciální soustava  Je soustava, která je v klidu či v rovnoměrně přímočarém pohybu.  Platí zde pohybové zákony.  Neinerciální soustava  Je soustava, která koná se pohybuje zrychleně, zpomaleně či křivočaře.  Neplatí zde pohybové zákony.  Působí zde setrvačná síla udělující tělesům zrychlení, jehož směr je opačný než směr pohybu.


Stáhnout ppt "VÝKON A PŘÍKON.  Výkon souvisí s mechanickou prací.  Vyjadřuje podíl práce, která se vykoná za určitou dobu.  Značka výkonu: P  Jednotky: W (watt)"

Podobné prezentace


Reklamy Google