Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Deriváty uhlovodíků - halogenderiváty VY_32_INOVACE_G2 - 14 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Deriváty uhlovodíků - halogenderiváty VY_32_INOVACE_G2 - 14 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání."— Transkript prezentace:

1 Deriváty uhlovodíků - halogenderiváty VY_32_INOVACE_G2 - 14 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

2 Deriváty uhlovodíků Deriváty uhlovodíků vzniknou tak, že se atom H nahradí jinou charakteristickou skupinou.

3 Halogenderiváty uhlovodíků Jeden nebo více H je nahrazeno halogenovým prvkem (F,Cl,Br,I). Např. chlormethanCH 3 Cl dichlormethan CH 2 Cl 2 trichlormethan CHCl 3 tetrachlormethan CCl 4 dibromethan H 3 C-CHBr 2 difluordichlormethan CF 2 Cl 2

4 Obecné vlastnosti halogenderivátů: Plynné, kap. i pevné látky, zapáchají. Jsou škodlivé a dráždivé – karcinogenní. Nebezpečné pro živ.prostředí, jedovaté pro zvířata.

5 Chloroform = trichlormethan = CHCl 3 bezbarvá, těkavá, nehořlavá kapalina dříve se používalo jako inhalační anestetikum zdraví škodlivý – karcinogenní vdechnutí může způsobit zástavu srdce

6 Pozn.: Ve filmech se namočený kapesník do chloroformu používá k omámení osob k výrobě chladícího média do ledniček organické rozpouštědlo a čistič lepidlo na polystyren a plexisklo pesticidy – hubení plevele Použití:

7 Freony Dříve se používaly jako chladící náplň v lednicích. Rozrušují ozonovou vrstvu. – fluorochlorouhlovodíky (např. CF 2 Cl 2 ) Použití:


Stáhnout ppt "Deriváty uhlovodíků - halogenderiváty VY_32_INOVACE_G2 - 14 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání."

Podobné prezentace


Reklamy Google