Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Cože?. Polarizace světla  Co to je?  Polarizované světlo je vlnění kmitající v jedné rovině.  Můžeme jej získat odrazem, nebo průchodem skrz polarizační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Cože?. Polarizace světla  Co to je?  Polarizované světlo je vlnění kmitající v jedné rovině.  Můžeme jej získat odrazem, nebo průchodem skrz polarizační."— Transkript prezentace:

1 Cože?

2 Polarizace světla  Co to je?  Polarizované světlo je vlnění kmitající v jedné rovině.  Můžeme jej získat odrazem, nebo průchodem skrz polarizační filtr.  Má zajímavé vlastnosti  Měli jsme zadáno pět úkolů:

3 Polarizace odrazem Zjištění Brewsterova úhlu: Úhel se dá zjistit složitým výpočtem pomocí stupně polarizace. Ale lze ho zjistit jednodušeji. Schéma:

4 Polarizace odrazem Vzniklé polarizované světlo je kolmé na rovinu odrazu. Míra polarizace je závislá na úhlu odrazu.

5 Polarizace odrazem Graf jsme proložili polynomem 5-tého stupně: Funkce má maximum pro úhel asi 56.7°

6 Závislost intenzity světla na zkřížení polarizátorů Jak závisí intenzita světla na úhlu zkřížení polarizátorů?

7 Závislost intenzity světla na zkřížení polarizátorů Naměřili jsme intenzitu světla pro různé úhly:

8 Závislost intenzity světla na zkřížení polarizátorů Proložili jsme graf funkcí cos²φ

9 Vliv celofánu na polarizované světlo Celofán je dvojlomý krystal. Polarizovaný paprsek se v něm dělí na řádný a mimořádný. Roviny i směry těchto dvou paprsků jsou na sebe navzájem kolmé. Tyto krystaly jsou anizotropní a proto se v nich paprsky šíří různými směry různě rychle. Po výstupu z krystalu jsou fázově posunuté, a proto spolu interferují. Fázový posun závisí také na vlnové délce. To lze pozorovat spektroskopem.

10 Vliv celofánu na polarizované světlo Vzorek no. 1 Vzorek no. 2 Vzorek no. 3 Vzorek no. 4

11 Pokusy s polarizačním mikroskopem Zkoumané krystaly: slída, křemen, vápenec, aragonit. Při zkoumání mikroskopem bylo zjistěno, že některé krystaly (slída, aragonit) jsou také dvojlomé. A jiné (křemen, vápenec) jen otáčejí rovinu polarizace. Tak funguje také plexisklo (viz. pozadí).

12 Úhel stáčení roviny polarizace křemenem Zkoumali jsme závislost úhlu stáčení roviny polarizace na vlnové délce paprsku se vzorekem křemene o tloušťce 1.5mm: 650-760nm (červená): 28° 590-650nm (oranžová): 33° 490-550nm (zelená): 42° 430-455nm (modrá): 42.5°

13 Úhel stáčení roviny polarizace křemenem


Stáhnout ppt "Cože?. Polarizace světla  Co to je?  Polarizované světlo je vlnění kmitající v jedné rovině.  Můžeme jej získat odrazem, nebo průchodem skrz polarizační."

Podobné prezentace


Reklamy Google