Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pí π Den π Pí známe také jako Ludolfovo číslo, má hodnotu 3,14 a protože ve Spojených státech se v datu píše nejdříve číslo měsíce a poté dne, slaví se.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pí π Den π Pí známe také jako Ludolfovo číslo, má hodnotu 3,14 a protože ve Spojených státech se v datu píše nejdříve číslo měsíce a poté dne, slaví se."— Transkript prezentace:

1 Pí π Den π Pí známe také jako Ludolfovo číslo, má hodnotu 3,14 a protože ve Spojených státech se v datu píše nejdříve číslo měsíce a poté dne, slaví se Den pí Shodou okolností toto datum také připadá na výročí narození matematika a fyzika Alberta Einsteina. Denisa Veřmiřovská

2 - Vyjadřuje poměr obvodu kružnice k jejímu průměru - π je iracionální číslo - nejčastěji používaný zlomek, vyjedřující přibližnou hodnotu π je 22/7 ↓ - Babyloňané používali kolem roku 2000 př. n. l. hodnotu 25/8, což je 3,125 - Egypťané v té době používali hodnotu 3,16045 (podle jiných nálezů ale Egypťané používali hodnotu 22/7, tedy 3,14285). - Nám všem notorický známý Archimédes ze Syrakus uvažoval nad pravidelným šestadevadesátiúhelníkem, jemuž opsal a vepsal kruh. Tím dospěl k názoru, že hledaná hodnota je mezi zlomky 223/71 a 22/7 -- průměrem těch dvou hodnot dospěl k číslu 3,1419. Indický matematik a astronom Aryabhata v 5. století n.l. dospěl k přiblížení vyjádřenému zlomkem 62832/20000, což je a tedy dnešní pí správně na čtyři desetinná místa Odvěkou snahou matematiků je co nejpřesněji vyjádřit Ludolfovo číslo. Ludolfovo číslo je označení pro π. - Značku π zavedl matematik Leonhard Euler, poprvé byla použita v roce 1706 ve vydání překladů Newtonových spisů. -V polovině dvacátého století se podařilo prokázat, že počet desetinných míst čísla PÍ jenekonečný. - V současné době je Ludolfovo číslo zpřesněno na 500 miliard desetinných míst, na snímku 4 je pár cifer tohoto čísla Archimédova ↑ technika

3 Ludolf van Ceulen -V roce 1596 vypočítal číslo π na 20 desetinných míst - v roce 1615 toto číslo upřesnil na 35 desetinných míst - k vyjádření π používal Archimédovu metodu - π = Ludolfovo číslo - všech pětatřicet desetinných míst bylo vyryto na jeho náhrobní kámen Náhrobní kámen Ludolfa van Ceulena Holandský matematik Ludolph van Ceulen se narodil 28. ledna 1540 v Hildesheimu v Německu. Zřejmě neměl univerzitní vzdělání, protože jeho rodiče si nemohli dovolit mu je zaplatit. Vyučoval šerm a matematiku v Delftu. V roce 1594 si otevřel šermířskou školu v Leidenu. V roce 1600 se dostal na technickou školu tamtéž. V posledních 10 letech svého života vyučoval na této škole aritmetiku a pevnost. Napsal řadu prací, z nichž jedna z nejdůležitějších byla O kružnici. Zemřel 31. prosince 1610 v nizozemském Leidenu.

4 3, …………………………………………………..


Stáhnout ppt "Pí π Den π Pí známe také jako Ludolfovo číslo, má hodnotu 3,14 a protože ve Spojených státech se v datu píše nejdříve číslo měsíce a poté dne, slaví se."

Podobné prezentace


Reklamy Google