Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Wankelův motor Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Eduard Karola Dostupné.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Wankelův motor Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Eduard Karola Dostupné."— Transkript prezentace:

1 Wankelův motor Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Eduard Karola Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorIng. Eduard Karola Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Ak-SKV/3-ST-3/8 Název DUMWankelův motor Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP23-55-H/02 Obor vzděláváníAutoklempíř Vyučovací předmětSilniční a kolejová vozidla Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem; náplň: seznámení s konstrukcí a činností Wankelova motoru Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaWankelův motor, trojboký píst, výstředníkový hřídel Datum21. 7. 2013

3 1. Wankelův motor – charakteristika 2. Konstrukce Wankelova motoru 3. Princip činnosti 4. Mazání 5. Výhody – nevýhody Wankelův motor Osnova:

4 Wankelův motor – charakteristika Píst klasického pístového motoru vykonává přímočarý vratný pohyb, který musí být pomocí ojnice a klikové hřídele převáděn na pohyb rotační. Wankelův motor je motor s krouživým pohybem pístu. Jeho základem je píst vykonávající pravidelný rotační pohyb. Tím se odstranila největší nevýhoda klasických motorů, a to neustálé urychlování a brzdění klikového mechanismu. Byl použit automobilkou Mazda.

5 Konstrukce Kapalinou chlazená skříň, jejíž vnitřní stěny mají tvar epitrochoidy, má na jedné straně sací a výfukový kanál. Existují skříně s obvodovým i bočním uspořádáním ústí sacích a výfukových kanálů. Naproti kanálům je umístěna zapalovací svíčka. Skříň je vyrobena z hliníkové slitiny a pracovní plochy jsou chromovány. Středem skříně prochází výstředníkový hřídel uložený v kluzných ložiskách. S ním je spojen rotor, který je poháněn trojbokým pístem. Wankelův motor má pouze dvě pohyblivé části: výstředníkový hřídel a píst. Jejich pohyb je rotační. A motor se dá snadno vyvážit. Obr. 1: Skříň a píst Wankelova motoru Obr. 2: Výstředníkový hřídel dvourotorového Wankelova motoru

6 Princip činnosti Mezi boky pístu a stěnou skříně vzniknou tři oddělené pracovní komory, které jsou od sebe odděleny vrcholy. Jsou utěsněny lištami. Během tří otáček hřídele proběhne 4-dobý pracovní oběh. Pokud se píst otáčí doleva probíhá v komoře 1 sání směsi. Současně dochází v komoře 2 ke kompresi. Na konci komprese dojde k zažehnutí směsi. Současně v komoře 3 probíhá expanze a po ní následuje výfuk. Krouživý píst je uložen valivě na výstředníku hřídele. Obr. 3: Trojboký píst s těsnícími lištami

7 Obr. 4: Princip činnosti Wankelova motoru s krouživým pohybem pístu

8 Mazání Mazání pístu a těsnících lišt je uskutečněno pomocí dávkovacího olejového čerpadla, které dopravuje řízené množství oleje na sací stranu palivového čerpadla (mazání směsí palivo –mazací olej). Kluzná ložiska hřídele, ozubení pístu a ozubeného věnce jsou mazána tlakovým mazacím systémem z olejové vany nebo olejové nádrže.

9 Výhody a nevýhody Nevýhody Větší spotřeba – o 15 až 18 % způsobena přestupem tepla stěn podlouhlého spalovacího prostoru. Nižší účinnost – způsobena přestupem tepla a brzkým otevřením výfukového kanálu. Nutnost mazání pístu a těsnících lišt směsí (vyšší spotřeba oleje). Vyšší výrobní náklady. Výhody Pouze dvě pohyblivé části (píst a hřídel). Tichý, rovnoměrný chod (píst je zcela vyvážen). Malá náročnost na oktanové číslo benzínu. Žádné speciální rozvodové ústrojí, výměna náplně je řízena pístem a kanály.

10 Kontrolní otázky 1. Za kolik otáček proběhne pracovní cyklus ? 2. Kolik pracovních komor má Wankelův motor? 3. Jaký je tvar pístu?

11 Seznam obrázků Obr. 1: Ing. JAN, Z., Ing. ŽDÁNSKÝ, B., Automobily 3. Motory, Skříň a píst Wankelova motoru, Nakladatelství Avid 6. vydání, Brno 2010, str. 33, ISBN 978-80-87143-15-5 Obr. 2: Ing. JAN, Z., Ing. ŽDÁNSKÝ, B., Automobily 3. Motory, Výstředníkový hřídel dvourotorového Wankelova motoru, Nakladatelství Avid 6. vydání, Brno 2010, str. 33, ISBN 978-80-87143-15-5 Obr. 3: Ing. JAN, Z., Ing. ŽDÁNSKÝ, B., Automobily 3. Motory, Trojboký píst s těsnícími lištami, Nakladatelství Avid 6. vydání, Brno 2010, str. 34, ISBN 978-80-87143-15-5 Obr. 4: Ing. JAN, Z., Ing. ŽDÁNSKÝ, B., Automobily 3. Motory, Princip činnosti Wankelova motoru krouživým pohybem pístu, Nakladatelství Avid 6. vydání, Brno 2010, str. 35, ISBN 978-80-87143-15-5

12 Seznam použité literatury [1] Ing. JAN, Z., Ing. ŽDÁNSKÝ, B., Automobily 3. Motory. Nakladatelství Avid 6. vydání, Brno 2010, ISBN 978-80-87143-15-5


Stáhnout ppt "Wankelův motor Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Eduard Karola Dostupné."

Podobné prezentace


Reklamy Google