Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809. Parabolický trend 10. srpna 2013VY_32_INOVACE_120317_Parabolicky_trend_DUM

2 Dalším používaným vyrovnáváním časové řady je vyrovnání pomocí parabolické funkce. Jedná se o parabolu druhého stupně, která se vypočítá: Y i - vyrovnané hodnoty, a, b, c – parametry funkce, t i – časová proměnná pro i-té období.

3 Hodnoty parametrů parabolické funkce druhého stupně se vypočítají: y i – vyrovnávané hodnoty n – počet období

4 Časová proměnná t i pro jednotlivá období je volena tak, aby platilo Je-li počet období lichý, přidělí se prostřednímu období 0, období před ním jsou označena záporně, za ním kladně. Je-li počet období sudý, tak období nejblíže středu se označí – 0,5 a + 0,5 a pak se postupuje jako při lichém počtu, tj. zvyšování o – 1 a + 1.

5 Příklady: Parabolický trend, lichý počet odbobí ve Wordu Parabolický trend, sudý počet odbobí ve Wordu

6 CITACE ZDROJŮ BURDA, Zdeněk. Statistika pro obchodní akademie. Vyd. 5., ve Fortuně 4., upr. Praha: Fortuna, 2006, 94 s. ISBN 80-716-8963-7. Prezentace byla vytvořena v programu MS PowerPoint 2010


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Najman. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google