Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bór B, Borum Janovský Marek, 2.A. Charakteristika Lat. Borum, značka B Lat. Borum, značka B III. A skupina III. A skupina Polokovový prvek s vysokým bodem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bór B, Borum Janovský Marek, 2.A. Charakteristika Lat. Borum, značka B Lat. Borum, značka B III. A skupina III. A skupina Polokovový prvek s vysokým bodem."— Transkript prezentace:

1 Bór B, Borum Janovský Marek, 2.A

2 Charakteristika Lat. Borum, značka B Lat. Borum, značka B III. A skupina III. A skupina Polokovový prvek s vysokým bodem tání i varu Polokovový prvek s vysokým bodem tání i varu Chováním se řadí mezi nekovy Chováním se řadí mezi nekovy Skupenství: Pevné Skupenství: Pevné Elektronová konfigurace: 2s2 2p1 Elektronová konfigurace: 2s2 2p1 Teplota tání 2 076 °C, (2 349 K) Teplota tání 2 076 °C, (2 349 K) Teplota varu 3 927 °C, (4 200 K) Teplota varu 3 927 °C, (4 200 K) Vyskytuje se ve 2 modifikacích Vyskytuje se ve 2 modifikacích –Amorfní –Kovová Tvrdost kovové modifikace – 9,3 Tvrdost kovové modifikace – 9,3 Elementární bór se v přírodě prakticky nevyskytuje Elementární bór se v přírodě prakticky nevyskytuje

3 Chemické vlastnosti Krystalický bór je chemicky velmi inertní. Za vysokých teplot jeho reaktivita zřetelně vzrůstá. Mnohem větší reaktivitou se vyznačuje amorfní modifikace boru. Krystalický bór je chemicky velmi inertní. Za vysokých teplot jeho reaktivita zřetelně vzrůstá. Mnohem větší reaktivitou se vyznačuje amorfní modifikace boru. V běžných kyselinách se nerozpouští. V běžných kyselinách se nerozpouští. Relativní atomová hmotnost: 10,81 Relativní atomová hmotnost: 10,81 Oxidační č.: -III, III Oxidační č.: -III, III Elektronegativita: 2,04 Elektronegativita: 2,04

4 Získávání Nejčastnější způsob - elektrolýza roztavených boritanů Nejčastnější způsob - elektrolýza roztavených boritanů Dále metalotermickou reakcí : Dále metalotermickou reakcí : –B 2 O 3 + 3Mg → 2B + 3MgO (ziskaný bór je amfoterní a ne zcela čistý) (ziskaný bór je amfoterní a ne zcela čistý) Čistý bór – redukce bromidu boritého vodíkem Čistý bór – redukce bromidu boritého vodíkem –BBr 3 + 3H 2 → 2B + 6HBr (čistý bor se však v praxi používá minimálně)

5 Výskyt Elementární bor se v přírodě prakticky nevyskytuje a setkáváme se s ním pouze ve sloučeninách. Největší světová naleziště surovin boru leží v USA, Peru, Tibetu a Turecku. Elementární bor se v přírodě prakticky nevyskytuje a setkáváme se s ním pouze ve sloučeninách. Největší světová naleziště surovin boru leží v USA, Peru, Tibetu a Turecku. Sloučeniny boru jsou v malém množství obsaženy i v (v koncentraci přibližně 5 mg/l) a v některých minerálních pramenech. Kyselina boritá je obvykle přítomna v, z nichž může být získávána. Sloučeniny boru jsou v malém množství obsaženy i v mořské vodě (v koncentraci přibližně 5 mg/l) a v některých minerálních pramenech. Kyselina boritá je obvykle přítomna v sopečných plynech, z nichž může být získávána. V rostlinách je bor prvkem. Je přijímán z vody v půdě jako kyselina boritá H 3 BO 3. Bor zodpovídá za vzájemné působení pektinů a hemicelulóz. Je limitujícím prvkem pro klíčení pylové láčky. V rostlinách je bor mikrobiogenním prvkem. Je přijímán z vody v půdě jako kyselina boritá H 3 BO 3. Bor zodpovídá za vzájemné působení pektinů a hemicelulóz. Je limitujícím prvkem pro klíčení pylové láčky.

6 Využití Významné místo patří sloučeninám boru ve sklářském a keramickém průmyslu. Tzv. borosilkátová skla se vyznačují vysokou tepelnou odolností a pod označením Pyrex (u nás Simax) slouží k výrobě chemického i kuchyňského nádobí. V keramice nalézá bor uplatnění především jako složka glazur. Významné místo patří sloučeninám boru ve sklářském a keramickém průmyslu. Tzv. borosilkátová skla se vyznačují vysokou tepelnou odolností a pod označením Pyrex (u nás Simax) slouží k výrobě chemického i kuchyňského nádobí. V keramice nalézá bor uplatnění především jako složka glazur. Boridy kovů se využívají u chemických reakcích, protože dobře pohlcují neutrony (výroba tzv. řídicích tyčí v reaktorech a neutronových zrcadel v jaderných reaktorech.) Boridy kovů se využívají u chemických reakcích, protože dobře pohlcují neutrony (výroba tzv. řídicích tyčí v reaktorech a neutronových zrcadel v jaderných reaktorech.) Bór je jeden z mála prvků, které přicházejí v úvahu jako palivo pro nukleární fúzi. Bór je jeden z mála prvků, které přicházejí v úvahu jako palivo pro nukleární fúzi.

7 Uplatňuje se při výrobě mýdel a detergentů, v metalurgii neželezných kovů a žáruvzdorných materiálů. (Borax) Uplatňuje se při výrobě mýdel a detergentů, v metalurgii neželezných kovů a žáruvzdorných materiálů. (Borax) Bor a jeho sloučeniny barví plamen intenzivně zeleně. Tento jev se uplatňuje při přípravě směsí pro pyrotechnické účely a v analytické chemii slouží jako důkaz přítomnosti boru v analyzovaném vzorku. Bor a jeho sloučeniny barví plamen intenzivně zeleně. Tento jev se uplatňuje při přípravě směsí pro pyrotechnické účely a v analytické chemii slouží jako důkaz přítomnosti boru v analyzovaném vzorku.

8 Borax - dekahydrát tetraboritanusodného Borax - dekahydrát tetraboritanusodného Využití v metalurgií - tavenina boraxu překrývá roztavený kov a funguje jako ochranný prvek proti oxidaci zpracovávané slitiny. Využití v metalurgií - tavenina boraxu překrývá roztavený kov a funguje jako ochranný prvek proti oxidaci zpracovávané slitiny. Pro tyto účely připravován uměle. Pro tyto účely připravován uměle. Směs boraxu s uhličitanem sodným - univerzální tavidlo, používané pro rozklady geologických vzorků Směs boraxu s uhličitanem sodným - univerzální tavidlo, používané pro rozklady geologických vzorků Rozpustný ve vodě a v kyselinách. Chemické složení: Na 12,06 %, B 11,34 %, H 5,29 %, O 71,32 %

9 Sloučeniny boru Boridy – sloučeniny boru s kovy Boridy – sloučeniny boru s kovy –Mimořádně vodivé, tvrdé, žáruvzdorné, chemicky netečné a netěkavé materiály s vysokými teplotami tání. -TiB 2, ZrB 2 a CrB 2 - materiál na lopatky turbín, vnitřní povrchy spalovacích komor a raketových trysek -Boridy fosforu a arsenu jsou slibné vysokoteplotní polovodiče. Nitrid boritý Nitrid boritý –Málo reaktivní, spolu s diamantem patří k nejtvrdším známým látkám –Kovoobráběcí stroje

10 Borany – sloučeniny boru s vodíkem Borany – sloučeniny boru s vodíkem –Velmi reaktivní látky, slouží k výrobě dalších sloučenin –Samozápalné, hoří za vzniku oxidu boritého a vody –Nejjednodušší – diboran B2H6, samozápalný –borohydrid lithný LiBH4 -mimořádně silné redukční činidlo halogenidy boru halogenidy boru –BF 3 - fluorid boritý BCl 3 - chlorid boritý peroxoboritany peroxoboritany –mají prací a bělicí účinky; využívají se proto jako přísady do pracích prášků B2O3 - oxid boritý bezbarvá a sklovitá látka, která reaguje s vodou za vzniku kyseliny borité B2O3 - oxid boritý bezbarvá a sklovitá látka, která reaguje s vodou za vzniku kyseliny borité

11 Další sloučeniny H 3 BO 3 Kyselina trihydrogenboritá H 3 BO 3 –Slabá kyselina –ve farmacii se spolu se svými solemi používá k ošetřováni očních chorob. karbid boru B 4 C - brusivo a leštič kovů - je materiálem v neprůstřelných vestách a ochranných štítech bojových letadel.


Stáhnout ppt "Bór B, Borum Janovský Marek, 2.A. Charakteristika Lat. Borum, značka B Lat. Borum, značka B III. A skupina III. A skupina Polokovový prvek s vysokým bodem."

Podobné prezentace


Reklamy Google