Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kartografie v ArcGIS. Dnešní kartografická tvorba Výhradně na počítači Výhradně na počítači Zpravidla vektorová kresba Zpravidla vektorová kresba Software.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kartografie v ArcGIS. Dnešní kartografická tvorba Výhradně na počítači Výhradně na počítači Zpravidla vektorová kresba Zpravidla vektorová kresba Software."— Transkript prezentace:

1 Kartografie v ArcGIS

2 Dnešní kartografická tvorba Výhradně na počítači Výhradně na počítači Zpravidla vektorová kresba Zpravidla vektorová kresba Software Software Obecné programy (Corel DRAW, Adobe Illustrator) Obecné programy (Corel DRAW, Adobe Illustrator) Kartografické produkty (OCAD) Kartografické produkty (OCAD) GIS (ArcGIS, GeoMedia, MapInfo) GIS (ArcGIS, GeoMedia, MapInfo)

3 Výhody GIS Data jsou uložena spolu s atributy Data jsou uložena spolu s atributy Umí pracovat se souřadnicovými systémy Umí pracovat se souřadnicovými systémy Nástroje pro zpracování dat jsou integrovány Nástroje pro zpracování dat jsou integrovány Práce s několika vrstvami Práce s několika vrstvami Snadné opětovné využití dat Snadné opětovné využití dat

4 Nevýhody GIS Neumí přesně to co chceme Neumí přesně to co chceme Někdy problémy s exportem dat do tiskových formátů Někdy problémy s exportem dat do tiskových formátů Pro některé práce vypadá software moc složitě Pro některé práce vypadá software moc složitě

5 ArcGIS ESRI ESRI Nyní verze 9.3.1 Nyní verze 9.3.1 Základní software + nadstavby Základní software + nadstavby Spatial Analyst, Geostatistical An., Maplex Spatial Analyst, Geostatistical An., Maplex Nejrozšířenější (v ČR např. kraje) Nejrozšířenější (v ČR např. kraje) ArcMap, ArcCatalog, ArcToolbox ArcMap, ArcCatalog, ArcToolbox 3 úrovně (ArcInfo, ArcEditor, ArcView) 3 úrovně (ArcInfo, ArcEditor, ArcView)

6 Data v ArcGIS Geodatabáze (dřive MS Access, nyní MS SQL Server) Geodatabáze (dřive MS Access, nyní MS SQL Server) Externí databáze (propojené přes ArcSDE) Externí databáze (propojené přes ArcSDE) Soubory (Coverage, Shapefile) Soubory (Coverage, Shapefile) Umí číst i další fomáty (DGN,..) Umí číst i další fomáty (DGN,..) Atributy uloženy spolu s kresbou Atributy uloženy spolu s kresbou Stále hodně používaný Shapefile ! Stále hodně používaný Shapefile !

7 Shapefile Zpravidla 3-6 souborů Zpravidla 3-6 souborů SHP – kresba SHP – kresba DBF – atributy DBF – atributy SHX – indexy kresby SHX – indexy kresby PRJ – informace o kart. zobrazení a souř. sys. PRJ – informace o kart. zobrazení a souř. sys. Otevřený formát ! Otevřený formát !

8 Tvorba tematických map Zdrojová data (SHP) Zdrojová data (SHP) Nastavení kart. zobrazení a SS Nastavení kart. zobrazení a SS Vytvoření nebo připojení vhodného atributu Vytvoření nebo připojení vhodného atributu Vizualizace atributu Vizualizace atributu Řada kartografických metod – kartogramy, kartodiagramy, metoda teček, … Řada kartografických metod – kartogramy, kartodiagramy, metoda teček, … Návrh tiskového zrcadla (často v praxi jinde než v GIS) Návrh tiskového zrcadla (často v praxi jinde než v GIS)

9 Tiskové zrcadlo Mapové pole Mapové pole Legenda Legenda Měřítko Měřítko Tiráž Tiráž Často se montuje v jiných softwarech (např. Adobe Illustrator), ale lze i v GIS Často se montuje v jiných softwarech (např. Adobe Illustrator), ale lze i v GIS

10 Vaše práce v ArcGIS Otevřít novou mapu Otevřít novou mapu Nastavit projekci a SS Nastavit projekci a SS Přidat data (symbol +) -> nová vrstva Přidat data (symbol +) -> nová vrstva Vytvářet odvozená data Vytvářet odvozená data Vytvoření symbologie podle atributů Vytvoření symbologie podle atributů Návrh „layoutu“ – tiskové zrcadlo Návrh „layoutu“ – tiskové zrcadlo Přidat prvky tiskového zrcadla Přidat prvky tiskového zrcadla Tisk do PDF Tisk do PDF

11 Kartogramy I. Vybrat metodu – barevný přechod Vybrat metodu – barevný přechod Vybrat atribut Vybrat atribut Klasifikace dat (vhodně zaokrohlená) Klasifikace dat (vhodně zaokrohlená) 5 tříd, sami vybetere intervaly podle frekvenční křívky histogramu (cca 12-14 sloupců) 5 tříd, sami vybetere intervaly podle frekvenční křívky histogramu (cca 12-14 sloupců) Vybrat správné barvy (i okrajů) Vybrat správné barvy (i okrajů) Přepnout se do Layout View Přepnout se do Layout View Navrhnout tiskové zrcadlo (strana A4 na šířku) Navrhnout tiskové zrcadlo (strana A4 na šířku)

12 Kartogramy II. Vložit legendu (přejmenované vrstvy a názvy) Vložit legendu (přejmenované vrstvy a názvy) Vložit číselné i grafické měřítko Vložit číselné i grafické měřítko Vložit nadpis Vložit nadpis Vložit tiráž Vložit tiráž Tisk do PDF Tisk do PDF

13 Kartodiagramy Prakticky stejný postup jako u kartogramů Prakticky stejný postup jako u kartogramů Pozor na velikost grafů ! Pozor na velikost grafů ! Správně volené barvy (i okrajů) Správně volené barvy (i okrajů)


Stáhnout ppt "Kartografie v ArcGIS. Dnešní kartografická tvorba Výhradně na počítači Výhradně na počítači Zpravidla vektorová kresba Zpravidla vektorová kresba Software."

Podobné prezentace


Reklamy Google