Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UMÍSTĚNÍ ZEMĚ VE VESMÍRU. ZEMĚ VE VESMÍRU Země je součástí sluneční soustavy a nepatrnou částí vesmíru, který nás obklopuje. Nejuznávanější teorií vzniku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UMÍSTĚNÍ ZEMĚ VE VESMÍRU. ZEMĚ VE VESMÍRU Země je součástí sluneční soustavy a nepatrnou částí vesmíru, který nás obklopuje. Nejuznávanější teorií vzniku."— Transkript prezentace:

1 UMÍSTĚNÍ ZEMĚ VE VESMÍRU

2 ZEMĚ VE VESMÍRU Země je součástí sluneční soustavy a nepatrnou částí vesmíru, který nás obklopuje. Nejuznávanější teorií vzniku vesmíru je tzv. TEORIE VELKÉHO TŘESKU (BIG BANG) z doby před 15 mld. let.

3 GALAXIE Ve vesmíru vytvářejí plynná tělesa ( hvězdy ) – galaxie. Galaxie obsahují asi 100 mld. hvězd. Naši Galaxii tvoří asi 150 mld. hvězd. Naše Galaxie má tvar disku.

4 SLUNCE stáří 4,7 mld. let ( Země asi 4,6 mld. ) žhavá koule o průměru 1 392 000 km tvořena hlavně vodíkem a heliem teplota na povrchu asi 6000°C, v jádře 15 mil.°C hmotnost 2. 10 30 kg

5 SLUNEČNÍ SOUSTAVA Slunce 8 planet - Merkur,Venuše,Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun8 planet MerkurVenušeZeměMarsJupiterSaturnUranNeptun trpasličí planety – Pluto, Ceres, Eristrpasličí planety V srpnu 2006 byl rezolucí XXVI. Generálního zasedání Mezinárodní astronomické unie (IAU) definován pojem planeta a v souvislosti s tím i nový pojem trpasličí planeta. Do této nové kategorie byla přesunuta i jedna z planetek a to Ceres, jedno transneptunické těleso Eris a bývalá planeta Pluto. měsíce (satelity) – známe jich 166 (největší je Ganymede)měsíceGanymede planetky (známo více než 300 000, z toho více než 136 tis.katalogizováno )planetky Zajímavost : planetka 8217 se jmenuje DominikhašekDominikhašek kometární jádra, kometykomety meteoroidy ( meteor je záblesk zazáření meteoroidu při průletu atmosférou, meteorit je zbytek meteoroidu, který dopadl na Zemi )meteoroidy meziplanetární hmota jemné prachové částice

6 SLUNEČNÍ SOUSTAVA

7 MĚSÍCE SLUNEČNÍ SOUSTAVY

8 Astronomické délkové jednotky světelný rok – (značka jednotky ly, z angl. light year) Jeden světelný rok je vzdálenost, kterou světlo ve vakuu urazí za jeden juliánský rok. 1 ly ≈ 9,46 × 10 12 km. ( asi 10 bil. km ) parsek ( pc ) : 1 pc ≈ 3,26 ly astronomická jednotka – asi 150 mil. km (astronomical unit - AU) - 1 AU = 149 597 870 691 ± 30 m. původně definovaná jako vzdálenost Země od Slunce 63 241 AU ≈ 1 ly

9 ODKAZY www.mesic.astronomie.cz www.astro.cz http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "UMÍSTĚNÍ ZEMĚ VE VESMÍRU. ZEMĚ VE VESMÍRU Země je součástí sluneční soustavy a nepatrnou částí vesmíru, který nás obklopuje. Nejuznávanější teorií vzniku."

Podobné prezentace


Reklamy Google