Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Google Online kancelář: Krátké seznámení s kancelářským online balíkem. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Google Online kancelář: Krátké seznámení s kancelářským online balíkem. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF."— Transkript prezentace:

1 Google Online kancelář: Krátké seznámení s kancelářským online balíkem. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Online kancelářský balík Jedná se o nástroje, které jsou k dispozici online a které nabízejí podobné funkce jako klasické kancelářské balíky. Obvykle nabízejí e-mailového klienta, kalendář, textový procesor, tabulkový procesor a nástroj na tvorbu prezentací. Dokumenty jsou ukládány obvykle mimo osobní počítač tvůrce. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Výhody Dokumenty jsou přístupné, kdekoli je internet, včetně možnosti editace. Poskytují známé prostředí pro tvorbu bez ohledu na operační systém či nabízené programy. Obvykle snazší spolupráce s více uživateli i prezentace na internetu. Jsou platformně nezávislé. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 Nevýhody Problémy s bezpečností; prolomení hesla znamená ztrátu dat nebo jejich utajení. Možnost zneužití dat ze strany provozovatele služeb. Snazší špionáž. Při výpadku připojení se nedostanete ani k datům, ani k editorům. 1 1 Dnes částečně řešeno u Google Dokumentů pomocí Google Gears. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 Nabídka I. K dispozici je celá řada partikulárních nástrojů, ale komplexní kancelářské balíky jsou především tyto tři: i. Zoho Office: Robustní řešení především pro firmy. Má problémy s češtinou. ii. Ulteo: Klon OpenOffice.org. Nevýhodou je velmi malá rychlost. iii. Google Dokumenty: O těch bude řeč dále. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Nabídka II. Všechny tři jsou ale použitelné a alespoň v základních verzích zdarma. Obvykle je požadována bezplatná registrace, což je nutné především k práci s již dříve vytvořenými dokumenty. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 Jak začít K užívání je nutné mít Google účet. Registrace je bezplatná. – https://www.google.com/accounts/NewAccount Do samotné aplikace je možné se přihlásit na samostatných stránkách: – http://www.google.com/calendar/ – http://docs.google.com/ – https://mail.google.com/ Mezi aplikacemi je možné se snadno přepínat pomocí horního menu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

8 Google Dokumenty, Kalendář a GMail Základní představení Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

9 Úvodní představení Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Autor © Michal Černý

10 Základní aplikace GMail – emailový klient. K dispozici je asi 7 GB místa na vaši korespondenci. Google Dokumenty – čtveřice aplikací; textový procesor, tabulový editor, formuláře a nástroj na tvorbu prezentací. Google Kalendář – pokročilý kalendář. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

11 GMail K dispozici máte e-mail ve tvaru vaše_jméno@gmail.com. 7 GB prostoru, maximální přílohy o velikosti 25 MB. Integrován je IM Google Talk, který umožňuje textovou i video komunikaci. Zprávy je možné filtrovat, třídit, barevně označovat. Jeden z nejlepších antispamových filtrů. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

12 Úvodní představení Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Autor © Michal Černý

13 Kalendář Možnost exportu kalendáře na web či do MS Outlook. Integrace s GMail. Možnosti plánování od minut až po týdny. List úkolů. Možnosti více kalendářů v jednom API, které je možné sdílet, vypínat, exportovat... Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

14 Úvodní představení Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Autor © Michal Černý

15 Textový editor Základní formátovací funkce – řezy písma, více než 10 fontů, práce s nadpisy. Vkládání obrázků, rovnic, odkazů, schémat, tabulek či poznámek pod čarou. Možnost strojového překladu textu, práce se slovníkem, kontrola pravopisu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

16 Úvodní představení Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Autor © Michal Černý

17 Prezentace Funkčně téměř stejné jako Impress či PowerPoint. Z důležitých funkcí chybí možnost animovat objekty pomocí JavaScriptu. Snadný export na web, možnost jednoduchých online konferencí. Špatná podpora ODP. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

18 Úvodní představení Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Autor © Michal Černý

19 Tabulky Opět zastane všechny běžné základní funkce. Poměrně pěkné a efektní grafy. Použitelné do desítek hodnot. Pro větší objemy dat se nehodí. Existují i funkce, které pracují s online daty. Například vrací hodnotu akcií vybrané firmy v aktuálním čase. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

20 Úvodní představení Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Autor © Michal Černý

21 Formuláře Umožňují získávat data od uživatelů a vkládat je do tabulek. Vhodné pro odevzdávání domácích úkolů, dělání průzkumů i peticí. S daty se pracuje v tabulkovém procesoru, což umožňuje snadné vyhodnocování a zpracovávání dat. Jedná se o jednoduchý databázový nástroj. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

22 Úvodní představení Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Autor © Michal Černý

23 Další funkce Možnost online úložiště dat až do 1 GB. Fulltextové prohledávání. Práce s šablonami. Organizace souborů do složek. Spolupráce více uživatelů na jednom dokumentu. Snadná publikace na webu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

24 Úkoly I. Vytvořte jednoduchý textový soubor a zkuste jej strojově přeložit do angličtiny. Přidejte mezi ty, co mohou editovat, text spolužáka a nechte ho provést kontrolu textu. Sami pak vložte do dokumentu obrázek a vzorec. Vše uložte tak, aby si výtvor mohl prohlédnout kdokoli na internetu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

25 Úkoly II. Založte si formulář, který by sbíral nějaká vyhodnotitelná data (oblíbené číslo, velikost nohy...) a parametr pohlaví. Nechte na něj odpovědět všechny spolužáky. Vytvořte graf, který zobrazí průměrnou hodnotu pro dané pohlaví. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

26 Úkoly III. Vyrobte jednoduchou prezentaci (2-3 slidy) s nějakým pěkným tématem, nastavte ji jako veřejnou a se spolužákem vedle zkuste vést online konferenci. Komentovat slidy, odpovídat na otázky pomocí IM. Všechny soubory přesuňte do nové složky s názvem Příjmení_Jméno_file a nastavte sdílení s vyučujícím. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

27 Poznámka pro zvídavé V širším slova smyslu lze do konceptu kanceláře od Google zařadit i další aplikace. Především se jedná o nástroj na tvorbu webových stránek Sites: http://sites.google.com/ čtečku RSS kanálu Reader: http://www.google.com/reader/ nebo komunikační kanál Wave (zatím jen na pozvánku): https://wave.google.com/wave/ Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Google Online kancelář: Krátké seznámení s kancelářským online balíkem. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF."

Podobné prezentace


Reklamy Google