Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 2 Rozdílové zesilovače.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 2 Rozdílové zesilovače."— Transkript prezentace:

1 http://www.zlinskedumy.cz

2 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 2 Rozdílové zesilovače

3 Elektronické obvody 3 Definice Zapojení Vlastnosti zesílení vstupní odpor Užití

4 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 4 Rozdílový zesilovač má dva rovnocenné vstupy zesiluje rozdíl napětí mezi vstupy nereaguje na to napětí, které je vstupům společné zesílení z jednoho vstupu je záporné zesílení z druhého vstupu je kladné

5 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 5 Rozdílový zesilovač má dva vstupy obvykle jeden výstup Obvykle R 1 = R 2, R 3 = R 4.

6 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 6 Zesílení z jednoho vstupu je záporné, zesílení z druhého vstupu je kladné.

7 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 7 Zesiluje rozdíl napětí mezi vstupy, nereaguje na společné napětí, které je pro oba vstupy stejné.

8 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 8 Od vstupního rozdílového napětí 1 mV je na výstupu 10 mV, od společného napětí 5 V na výstupu není nic.

9 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 9 Vstupní signály můžeme překreslit takto: společný signál působí na oba vstupy stejně. Na každý vstup působí polovina rozdílového signálu,

10 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 10 Zesílení pro rozdílový (d = differential) signál je Společné napětí působí na oba vstupy stejně, proto se jeho účinky vyruší.

11 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 11 Zesílení pro společný (c = common) signál je Společné napětí působí na oba vstupy stejně, proto se jeho účinky vyruší.

12 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 12 Uzemníme-li vstup (+), zesílení pro vstup (-) je protože je to běžný invertující zesilovač.

13 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 13 Uzemníme-li vstup (-), zesílení pro vstup (+) je složitější. Větší zesílení v zesilovači by se mohlo vyrovnávat se zeslabením v děliči. Uvidíme. Je to neinvertující zesilovač, který má proti invertujícímu zesilovači zesílení o jedničku větší. Ale signál do něj teče přes dělič R 2, R 4.

14 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 14 Zesílení pro vstup (+) určíme takto: R 1 = R 2, R 3 = R 4, proto jsme mohli rovnici takto zjednodušit. zeslabení děliče zesílení zesilovače

15 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 15 Zesílení zesilovače napíšeme jinak R 1 + R 3 máme nahoře i dole, můžeme krátit. zeslabení děliče zesílení zesilovače

16 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 16 Porovnejme zesílení pro vstup (-) a pro vstup (+): Přivedeme-li tedy stejný signál na oba vstupy, jejich účinky se ruší, na výstup se nedostane nic.

17 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 17 Malý rozdílový signál se zesílí, rušení (= společný signál) se potlačí. Vhodné pro snímání malých signálů v prostředí s velkým rušením.

18 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 18 Díky záporné zpětné vazbě je mezi vstupy operačního zesilovače virtuální zkrat. Vstupní odpor je dán součtem odporů R 1 a R 2. Ui = 0,0 V

19 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 19 Vstupní odpor je dán součtem odporů R 1 a R 2. Vstupní odpor je dost malý.

20 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 20 Kde vadí malý vstupní odpor rozdílového zesilovače, Ten má vstupní odpor nekonečný. A má ještě pár dalších báječných vlastností. použije se tzv. přístrojový zesilovač.

21 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 21 Snímání malých signálů v prostředí s velkým rušením, např. aktivita srdce (elektrokardiografie) aktivita mozku (elektroencefalografie) signály na konci dlouhých vedení (třeba USB) Ovládání servomotorů Můstkové měřicí přístroje

22 Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 22 Rozdílový zesilovač zesiluje jen rozdílový signál zesílení je dáno poměrem odporů nepřenáší společný signál má malý vstupní odpor


Stáhnout ppt "Rozdílové zesilovače Elektronické obvody 2 Rozdílové zesilovače."

Podobné prezentace


Reklamy Google