Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kruh, kružnice Základní pojmy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kruh, kružnice Základní pojmy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 Kruh, kružnice Základní pojmy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 KRUH Nechť je v rovině dáno: -bod S -úsečka AS délky r (r > 0) S u r C B E D s t v Množina všech bodů roviny, jejichž vzdálenost od bodu S je menší než r nebo se rovná r, se nazývá kruh. s < r, t < r, u = r v > r A Zvolíme si různé body roviny a porovnáváme jejich vzdálenost od bodu S s úsečkou AS délky r.

3 KRUŽNICE S u r C B D s t v A E s = r, t = r, u = r v = r Množina všech bodů roviny, jejichž vzdálenost od bodu S je rovna r, se nazývá kružnice.

4 kružnice a kruhu OZNAČENÍ A NÁZVY

5 KRUŽNICEKRUH S - střed kružnice r - poloměr kružnice |AB| = d - průměr kružnice; d = 2.r k (S, r) = kružnice k se středem v bodě S a poloměrem r S r S r k B A S - střed kruhu r - poloměr kruhu |AB| = d - průměr kruhu; d = 2.r M, N - body kruhu, N vnitřní bod K (S, r) = kruh K se středem v bodě S a poloměrem r Kružnice k(S, r) ohraničuje kruh K(S, r). K k N M A B M dd

6 Příklady 1. Sestrojte kružnici k (S; r = 2,5 cm). Vyznačte dva poloměry kružnice SM, SN tak, aby |  MSN | = 30°. 2. Sestrojte kruh K (S; r = 20 mm) a zvolte v něm průměr AB. Sestrojte průměr kruhu CD kolmý k AB. 3. Je dán kruh K (S; r) a dva jeho vnitřní body U, V. Sestrojte obrazy bodů U, V ve středové souměrnosti se středem S.


Stáhnout ppt "Kruh, kružnice Základní pojmy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google