Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obecné Údaje Delfín obecný Delphinus delphis Je druh z Kytovců z čeledě DELFÍNOVITÍ Délka jeho těla činí 1,8–2,6 m, hmotnost 90-140 kg. Je tedy menší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obecné Údaje Delfín obecný Delphinus delphis Je druh z Kytovců z čeledě DELFÍNOVITÍ Délka jeho těla činí 1,8–2,6 m, hmotnost 90-140 kg. Je tedy menší."— Transkript prezentace:

1

2 Obecné Údaje Delfín obecný Delphinus delphis Je druh z Kytovců z čeledě DELFÍNOVITÍ Délka jeho těla činí 1,8–2,6 m, hmotnost 90-140 kg. Je tedy menší než delfín skákavý. Jeho tělo je štíhlé, základní zbarvení hnědé až černé, na břiše bělavé, na bocích světlé skvrny a pruhy. Hlava zaoblená, 40-47 zubů v každé polovině čelisti. Hřbetní ploutev ostrá, prsní ploutve zakřivené.delfín skákavý

3 Rozšíření Delfín obecný je rozšířen téměř ve všech mořích od tropického po mírné pásmo. Žije zejména v pobřežních vodách, kde je dostatek potravy. Je nejpočetnějším druhem delfína. Velikost populace je neznámá, odhaduje se na několik miliónů jedincůdelfína

4 Způsob života Delfín obecný je velmi aktivní a společenský, žije ve společenství o deseti až několika tisících jedincích. Upřednostňuje hluboké vody v pobřežních oblastech, často se za účelem lovu kořisti sdružuje mnoho skupin dohromady a jindy spolu různé skupiny soupeří. Ke spánku využívá jen polovinu mozku, druhou hemisférou je bdělý, přičemž obě poloviny může střídat. Plave rychlostí až 60 km/h s maximální hloubkou ponoru 300 metrů. Má silnou ocasní ploutev, ta mu umožňuje dlouhé skoky nad hladinu i poskakování ve vzpřímeném postoji za pomoci rychlých úderů o hladinu. Pod vodou je schopen zůstat až 10 minut na jedno nadechnutí, ale většinou se vynořuje častěji. Domlouvá se pomocí echolokace na frekvencích 1000 Hz-150 KHz. Březost trvá 10-11,5 měsíce, období rozmnožování je jaro a podzim, v tropickém pásmu celoročně. Samice rodí jedno mládě. Mláďata se rodí ocasem napřed o délce 0.8-1 m a hmotnost přibližně 10 kg. Delfíni se dožívají až 30 let.

5 Potrava Jeho nejčastější potrava jsou sledi a makrely, doplňují je hlavonožci. Loví společně, ve skupině shánějí ryby k sobě a nahánějí je k hladině.

6 Vliv lidí Delfín obecný se velmi často dostane do průmyslově používaných sítí určených pro lov ryb, ještě v roce 1988 bylo takto chyceno až 100 tisíc jedinců. Díky zlepšenému způsobu rybolovu a přísnějším nařízením byl tento počet od té doby značně snížen. Země s velrybářskou tradicí dodnes loví i delfína obecného, zejména Japonsko a Norsko, na základě rozhodnutí Mezinárodní velrybářské komise, tzv. klauzule o "výjimce pro domorodce". Další negativní vliv je kontaminace mořských vod zejména v pobřežních oblastech. Zejména jedinci žijící ve Středozemním moři jsou vysoce kontaminovaní rtutí, freony a těžkými kovy. K chovu v zajetí se delfín obecný na rozdíl o delfína skákavého nebo kosatek černých příliš nehodí, většinou odmítá spolupracovat a takoví jedinci zpravidla do roka uhynuli. Často také páchali sebevraždy naražením do stěny nádrže.

7 OBRÁZKY

8 Zdroje https://www.google.com/s earch?hl=cs&site=imghp&t bm=isch&source=hp&biw= 1366&bih=667&q=delf%C3 %ADn&oq=delf&gs_l=img. 1.0.0l10.5016.6161.0.8346.4. 4.0.0.0.0.211.720.0j3j1.4.0.m sedrc...0...1ac.1.56.img..0.4. 718.TqOb1enVPAw#hl=cs& tbm=isch&q=delf%C3%AD n+obecn%C3%BD&imgdii =_ https://cs.wikipedia.org/wi ki/Delf%C3%ADn_obecn% C3%BD#cite_note-3 https://cs.wikipedia.org/wi ki/Delf%C3%ADn_obecn% C3%BD#cite_note-3 http://www.dolphin.estran ky.cz/clanky/delfin- obecny.html http://www.dolphin.estran ky.cz/clanky/delfin- obecny.html


Stáhnout ppt "Obecné Údaje Delfín obecný Delphinus delphis Je druh z Kytovců z čeledě DELFÍNOVITÍ Délka jeho těla činí 1,8–2,6 m, hmotnost 90-140 kg. Je tedy menší."

Podobné prezentace


Reklamy Google