Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Delfín obecný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Delfín obecný."— Transkript prezentace:

1 Delfín obecný

2 Obecné Údaje Delfín obecný Delphinus delphis
Je druh z Kytovců z čeledě DELFÍNOVITÍ Délka jeho těla činí 1,8–2,6 m, hmotnost kg. Je tedy menší než delfín skákavý. Jeho tělo je štíhlé, základní zbarvení hnědé až černé, na břiše bělavé, na bocích světlé skvrny a pruhy. Hlava zaoblená, zubů v každé polovině čelisti. Hřbetní ploutev ostrá, prsní ploutve zakřivené.

3 Rozšíření Delfín obecný je rozšířen téměř ve všech mořích od tropického po mírné pásmo. Žije zejména v pobřežních vodách, kde je dostatek potravy. Je nejpočetnějším druhem delfína. Velikost populace je neznámá, odhaduje se na několik miliónů jedinců

4 Způsob života Delfín obecný je velmi aktivní a společenský, žije ve společenství o deseti až několika tisících jedincích. Upřednostňuje hluboké vody v pobřežních oblastech, často se za účelem lovu kořisti sdružuje mnoho skupin dohromady a jindy spolu různé skupiny soupeří . Ke spánku využívá jen polovinu mozku, druhou hemisférou je bdělý, přičemž obě poloviny může střídat. Plave rychlostí až 60 km/h s maximální hloubkou ponoru 300 metrů. Má silnou ocasní ploutev, ta mu umožňuje dlouhé skoky nad hladinu i poskakování ve vzpřímeném postoji za pomoci rychlých úderů o hladinu. Pod vodou je schopen zůstat až 10 minut na jedno nadechnutí, ale většinou se vynořuje častěji. Domlouvá se pomocí echolokace na frekvencích 1000 Hz-150 KHz. Březost trvá 10-11,5 měsíce, období rozmnožování je jaro a podzim, v tropickém pásmu celoročně. Samice rodí jedno mládě. Mláďata se rodí ocasem napřed o délce m a hmotnost přibližně 10 kg. Delfíni se dožívají až 30 let.

5 Potrava Jeho nejčastější potrava jsou sledi a makrely , doplňují je hlavonožci . Loví společně, ve skupině shánějí ryby k sobě a nahánějí je k hladině.

6 Vliv lidí Delfín obecný se velmi často dostane do průmyslově používaných sítí určených pro lov ryb, ještě v roce 1988 bylo takto chyceno až 100 tisíc jedinců. Díky zlepšenému způsobu rybolovu a přísnějším nařízením byl tento počet od té doby značně snížen. Země s velrybářskou tradicí dodnes loví i delfína obecného, zejména Japonsko a Norsko, na základě rozhodnutí  Mezinárodní velrybářské komise, tzv. klauzule o "výjimce pro domorodce". Další negativní vliv je kontaminace mořských vod zejména v pobřežních oblastech. Zejména jedinci žijící ve Středozemním moři jsou vysoce kontaminovaní rtutí, freony a těžkými kovy. K chovu v zajetí se delfín obecný na rozdíl o delfína skákavého nebo kosatek černých příliš nehodí, většinou odmítá spolupracovat a takoví jedinci zpravidla do roka uhynuli. Často také páchali sebevraždy naražením do stěny nádrže.

7 OBRÁZKY

8 Zdroje https://www.google.com/search?hl=cs&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1366&bih=667&q=delf%C3%ADn&oq=delf&gs_l=img.1.0.0l j3j1.4.0.msedrc ac.1.56.img TqOb1enVPAw#hl=cs&tbm=isch&q=delf%C3%ADn+obecn%C3%BD&imgdii=_ https://cs.wikipedia.org/wiki/Delf%C3%ADn_obecn%C3%BD#cite_note-3


Stáhnout ppt "Delfín obecný."

Podobné prezentace


Reklamy Google