Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zvětrávání, eroze Zvětrávání je proces, při kterém dochází k rozpadu hornin. Zvětrávání způsobuje např. voda, rozdílná teplota, led, sníh, vítr, kořeny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zvětrávání, eroze Zvětrávání je proces, při kterém dochází k rozpadu hornin. Zvětrávání způsobuje např. voda, rozdílná teplota, led, sníh, vítr, kořeny."— Transkript prezentace:

1 Zvětrávání, eroze Zvětrávání je proces, při kterém dochází k rozpadu hornin. Zvětrávání způsobuje např. voda, rozdílná teplota, led, sníh, vítr, kořeny rostlin. Horniny se během dlouhého období rozpadají na menší a menší části – zvětraliny (balvany, písek, prach). Rychlost zvětrávání závisí na složení horniny (některé horniny jsou vůči působení vnějších vlivů odolnější, jiné méně odolné), na klimatických podmínkách (např. teplota, vlhkost) atd. Zvětraliny jsou pak větrem, vodou, ledem, působením gravitace přemisťovány na jiná místa, kde se usazují a časem z nich vzniknou usazené horniny. Mechanické rozrušování a následný přesun zvětralin se nazývá eroze

2 Vodní toky Delty velkých řek (např. Ganga, Nil) jsou hustě osídleny. Zdůvodni. O jakou část vodního toku se jedná? Přiřaď čísla 1 – 3 podle obrázku. Doplň popis: převládá eroze, říční údolí má tvar V eroze i usazování, říční údolí mívá tvar U převládá usazování zvětralin (sedimentace) C A B (meandr, delta, usazeniny)

3 Teplota vzduchu Teplem se horniny, Z nabídky vyber vhodná slova a doplň text: smršťují, pukají, natahují, roztahují, zvětšují, taví, síla, kroutí, stahují, zmenšují, tlak, drolí se, tuhnou chladem se.V horninách vzniká, který způsobí, že horniny a. teplotní rozdíly mezi dnem a nocí léto +35 °C zima -25 °C

4 Vítr Působení větru Co způsobuje na obnažených částech skal vítr, unášející prach a písek? Jak se jmenují měnící se písčité útvary na pouštích vytvořené větrem? Vítr může způsobovat půdní erozi (odnos půdních částic). Jak může člověk půdní erozi zmírnit?

5 Led a ledovce Led Voda po zamrznutí změní zhruba o 10 % svůj objem. Jak? Co způsobí voda, která vteče do puklin v hornině a vlivem změny teploty zamrzne? objem se zvětšíobjem se zmenšía)b) Ledovec Kliknutím vyber nejvhodnější tvrzení: Ledovec vzniká: b) z nahromaděného sněhu, který se vlivem okolí (opakované zamrzání, tlak horních vrstev, změny teplot) postupně mění ve firn, firnový led a ledovcový led a) opakovaným zamrzáním vody shromážděné z tajícího sněhu c) do většího množství sněhu zaprší, následně prudce klesne teplota a mokrý sníh zamrzne     


Stáhnout ppt "Zvětrávání, eroze Zvětrávání je proces, při kterém dochází k rozpadu hornin. Zvětrávání způsobuje např. voda, rozdílná teplota, led, sníh, vítr, kořeny."

Podobné prezentace


Reklamy Google