Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Cizorodé látky v potravním řetězci Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Radomír Hůrka. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Cizorodé látky v potravním řetězci Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Radomír Hůrka. Dostupné z Metodického portálu www.rvp."— Transkript prezentace:

1 Cizorodé látky v potravním řetězci Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Radomír Hůrka. Dostupné z Metodického portálu www.rvp. cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Jestliže se z prostředí do počátku potravního řetězce (do rostlin) dostane cizorodá (škodlivá) látka, začne se postupně hromadit v tělech organismů na vyšších stupních potravní pyramidy. Může být příčinou hynutí konzumentů vyšších řádů. Tímto způsobem se mohou v tělech hromadit například pesticidy (přípravky na hubení škůdců), těžké kovy (olovo, kadmium), radioaktivní látky apod. Hromadění cizorodých látek v potravním řetězci

3 Čím stojí organismus na vyšší potravní úrovni, tím je koncentrace toxické látky v jeho těle vyšší (tím je více cizorodými látkami ohrožen). Člověk může být na různých potravních úrovních. Protože se většinou živíme také masem, býváme tak na vrcholu potravní pyramidy. Na to bychom měli myslet při používaní různých jedovatých látek, protože většina z nich se vrátí do našeho těla, kde se mohou nebezpečně koncentrovat, a mohou být příčinou úmrtí! Hromadění cizorodých látek v potravním řetězci

4 Potravní pyramida

5 Příkladem může být látka DDT (dříve používaný pesticid) spláchnutá do vodního prostředí: V mořích se dostává do planktonu. Odtud do těl býložravých ryb; pak do těl dravých ryb; dále do těl dalších predátorů (tuleň, kosatka); nakonec do těl lidí, kteří se většinu života živí těmito organismy (například v tělech Eskymáků dosahuje hodnot nebezpečných životu). Látka DDT

6 Test 1.Vysvětli, co se děje se škodlivými látkami, pokud se dostanou do prostředí. 2.Na kterém místě v potravní pyramidě stojí člověk a co z toho plyne vzhledem k výskytu toxických látek v prostředí? 3. Vyjmenuj alespoň tři látky, které jsou v potravním řetězci považovány za škodlivé (toxické).

7 Řešení testu 1.Dostanou se do těl organismů a začnou se postupně hromadit v tělech organismů na vyšších stupních potravní pyramidy. 2.Bývá na vrcholu potravní pyramidy, toxické látky se v jeho těle koncentrují, ohrožují jeho zdraví a mohou být příčinou úmrtí. 3. například pesticidy (DDT, Roundup apod.), těžké kovy (olovo, kadmium apod.), radioaktivní látky atd.

8 Zdroje KVASNIČKOVÁ, Danuše. Základy ekologie. 3., upr. vyd. Praha: Fortuna, 2004, 103 s. ISBN 80-716-8902-5. Str. 4. Danie1996. [online]. [cit. 2013-07-19]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Esquema2._Piramide_Alimenticia.jpeg


Stáhnout ppt "Cizorodé látky v potravním řetězci Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Radomír Hůrka. Dostupné z Metodického portálu www.rvp."

Podobné prezentace


Reklamy Google