Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Elektrický odpor R charakterizuje odpor vodiče.  Jednotkou elektrického odporu je Ω.  Přístroj pro měření odporu se nazývá ohmmetr.  Elektrický odpor.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Elektrický odpor R charakterizuje odpor vodiče.  Jednotkou elektrického odporu je Ω.  Přístroj pro měření odporu se nazývá ohmmetr.  Elektrický odpor."— Transkript prezentace:

1

2  Elektrický odpor R charakterizuje odpor vodiče.  Jednotkou elektrického odporu je Ω.  Přístroj pro měření odporu se nazývá ohmmetr.  Elektrický odpor vodičů, jenž slouží ke spojení v elektrickém obvodu spotřebiče spolu s se zdrojem napětí, má být co nejmenší.  Největší odpor je naopak u vláken žárovek a drátů tepelných spotřebičů.

3  Elektrický odpor je přímo úměrný délce vodiče a nepřímo úměrný obsahu S jeho průřezu.  Hodnoty měrného odporu různých materiálů jsou uvedeny v MFCHT.  Převrácená hodnota elektrického odporu je elektrická vodivost G.  Elektrická vodivost je dána vztahem:  kde γ je měrná elektrická vodivost.  Jednotkou vodivosti je siemens S.

4  Elektrický odpor závisí na teplotě podle vztahu:  kde α je teplotní součinitel odporu.  Pokud je α > 0 s rostoucí teplotou roste elektrický odpor.  Pokud je α < 0 s rostoucí teplotou klesá elektrický odpor.  Supravodivost je fyzikální jev, při kterém klesá měrný elektrický odpor látky na nulovou hodnotu. Supravodivost se objevuje při velmi nízkých teplotách a kritické hustotě proudu supravodiče.  Supravodič je látka, která má supravodivé vlastnosti.

5  Rezistor – má předem stanovený odpor.  Je tvořený drátem, který je vyráběný z odporové slitiny izolovaný keramickým válečkem.  Reostat a potenciometr – mají proměnný odpor.  Posuvný reostat je používaný ke spojité změně odporu.


Stáhnout ppt " Elektrický odpor R charakterizuje odpor vodiče.  Jednotkou elektrického odporu je Ω.  Přístroj pro měření odporu se nazývá ohmmetr.  Elektrický odpor."

Podobné prezentace


Reklamy Google