Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Republika Island Lýðveldið Ísland Iceland. Poloha Island je se svou rozlohou 103 125 km² druhým největším ostrovem v Evropě Island je se svou rozlohou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Republika Island Lýðveldið Ísland Iceland. Poloha Island je se svou rozlohou 103 125 km² druhým největším ostrovem v Evropě Island je se svou rozlohou."— Transkript prezentace:

1 Republika Island Lýðveldið Ísland Iceland

2 Poloha Island je se svou rozlohou 103 125 km² druhým největším ostrovem v Evropě Island je se svou rozlohou 103 125 km² druhým největším ostrovem v Evropě Jeho břehy jsou od Skotska vzdáleny kolem 800 km, od Norska 970 km, od Grónska 287 km a od Faerských ostrovů 420 km. Na severu se téměř dotýká severního polárního kruhu Jeho břehy jsou od Skotska vzdáleny kolem 800 km, od Norska 970 km, od Grónska 287 km a od Faerských ostrovů 420 km. Na severu se téměř dotýká severního polárního kruhu

3 Základní informace Hlavní město: Reykjavík Hlavní město: Reykjavík Rozloha: 103 125 km 2 (107. na světě) Rozloha: 103 125 km 2 (107. na světě) Počet obyvatel: 321 851 ( 172. na světě) Počet obyvatel: 321 851 ( 172. na světě) Hustota zalidnění: 3 osoby/km 2 (189. na světě) Hustota zalidnění: 3 osoby/km 2 (189. na světě) Jazyk: Islandština Jazyk: Islandština Státní zřízení: republika Státní zřízení: republika Měna: Islandská koruna Měna: Islandská koruna Časové pásmo: +0 Časové pásmo: +0 Hymna: Lofsöngur (Bože naší země) Hymna: Lofsöngur (Bože naší země)

4 Historie Prvními obyvateli Islandu byli pravděpodobně Norové a Keltové, kteří přicházeli na Island koncem 9. a v 10. století. Prvními obyvateli Islandu byli pravděpodobně Norové a Keltové, kteří přicházeli na Island koncem 9. a v 10. století. Kolem roku 930 byl založen Althing a tento národní sněm můžeme pokládat za nejstarší evropský parlament Kolem roku 930 byl založen Althing a tento národní sněm můžeme pokládat za nejstarší evropský parlament Ve 13. století se islandští náčelníci podrobili norské nadvládě, v roce 1380 se Island společně s Norskem dostal pod nadvládu Dánska. Ve 13. století se islandští náčelníci podrobili norské nadvládě, v roce 1380 se Island společně s Norskem dostal pod nadvládu Dánska. Až v roce 1874 byla dosažena autonomie. Až v roce 1874 byla dosažena autonomie. Následky výbuchu sopky Askja v roce 1875 zničily islandskou ekonomiku a způsobily velký hladomor. Během následujících 25 let 20 % obyvatelstva Islandu emigrovalo, hlavně do Kanady a Spojených států. Následky výbuchu sopky Askja v roce 1875 zničily islandskou ekonomiku a způsobily velký hladomor. Během následujících 25 let 20 % obyvatelstva Islandu emigrovalo, hlavně do Kanady a Spojených států. 1.prosince 1918 se Island osamostatňuje, s Dánskem je spojen pouze personální unií. 1.prosince 1918 se Island osamostatňuje, s Dánskem je spojen pouze personální unií. 17. června 1944 byl Island vyhlášen republikou a byla zrušena personální unie s Dánskem. 17. června 1944 byl Island vyhlášen republikou a byla zrušena personální unie s Dánskem.

5 Politika Státní zřízení: republika Státní zřízení: republika Hlava státu: prezident Hlava státu: prezident Volen občany a plní spíše reprezentativní funkci Volen občany a plní spíše reprezentativní funkci Zákonodárná moc: parlament Zákonodárná moc: parlament Althing (má 63 členů), kteří jsou voleni na 4 roky Althing (má 63 členů), kteří jsou voleni na 4 roky Výkonná moc: vláda v čele s premiérem Výkonná moc: vláda v čele s premiérem Prezident: Ólafur Ragnar Grímsson Prezident: Ólafur Ragnar Grímsson Administrativní dělení: Administrativní dělení: Island se dělí na: Island se dělí na: 79 obcí (sveitarfélög) 79 obcí (sveitarfélög) 23 hrabství (isl.: sýslur), 23 hrabství (isl.: sýslur), 8 regionů (hluti) 8 regionů (hluti) 6 okresů. 6 okresů.

6 Obyvatelstvo Počet obyvatel:312 851 (172. na světě, 2007) Počet obyvatel:312 851 (172. na světě, 2007) Národnostní složení:islandské Národnostní složení:islandské Náboženství:protestantské Náboženství:protestantské Průměrný roční přírustek obyvatelstva: 1,0 % Průměrný roční přírustek obyvatelstva: 1,0 % Počet narození na 1 000 obyvatel: 13,83 Počet narození na 1 000 obyvatel: 13,83 Počet zemřelých na 1 000 obyvatel: 6,57 Počet zemřelých na 1 000 obyvatel: 6,57 Počet migrantů na 1 000 obyvatel: 2,38 Počet migrantů na 1 000 obyvatel: 2,38 Gramotnost:99,9 % Gramotnost:99,9 % Průměrná délka života:ženy: 82,3 let Průměrná délka života:ženy: 82,3 let muži: 78,1 let muži: 78,1 let

7 Geografie Podnebí Podnebí Mírné oceánské klima ( díky Golfskému proudu) Mírné oceánské klima ( díky Golfskému proudu) Povrch Povrch střed a východ ostrova se nachází v dost velké nadmořské výšce střed a východ ostrova se nachází v dost velké nadmořské výšce Několik desítek vulkánů – nejznámější = Hekla ( patří k nejaktivnějším na světě.) Několik desítek vulkánů – nejznámější = Hekla ( patří k nejaktivnějším na světě.) Velká ledovcová údolí Velká ledovcová údolí Vodstvo Vodstvo Řeky jsou napájeny ledovci Řeky jsou napájeny ledovci Množství vodopádů založených na puklinách a zlomech Množství vodopádů založených na puklinách a zlomech Množství jezer vytvořených činností ledovců nebo v kráterech sopek Množství jezer vytvořených činností ledovců nebo v kráterech sopek Vulkanická činost Vulkanická činost Mnoho vulkánů, s kterými souvisí termální prameny a gejzíry Mnoho vulkánů, s kterými souvisí termální prameny a gejzíry

8 Geografie Města Města Reykjavík Reykjavík Akureyri Akureyri Hory Hory Hekla ( sopka ) Hekla ( sopka ) Hvannadalshnjúkur (nejvyšší bod ) Hvannadalshnjúkur (nejvyšší bod ) Řeky Řeky Þjórsá 230 km Þjórsá 230 km Jökulsá á Fjöllum Jökulsá á Fjöllum Jezera Jezera Þórisvatn Þórisvatn mývatn mývatn Ledovce Ledovce Vatnajökull Vatnajökull Langjökull Langjökull

9 Ekonomika Island je čtvrtý na světě ve HDP na obyvatele, 54 858 USD Island je čtvrtý na světě ve HDP na obyvatele, 54 858 USD Parita kupní síly na Islandu je 41 680 USD Parita kupní síly na Islandu je 41 680 USD v roce 2007 stal státem s nejvyšším HDI na světě. v roce 2007 stal státem s nejvyšším HDI na světě. Hospodářství Hospodářství Island je stát bez výrazných surovinových zdrojů Island je stát bez výrazných surovinových zdrojů velké hydroenergetické a geotermální zásoby, využívané k výrobě elektrické energie a k vytápení velké hydroenergetické a geotermální zásoby, využívané k výrobě elektrické energie a k vytápení Zásadní prioritou islandského hospodářství je námořní rybolov. Zásadní prioritou islandského hospodářství je námořní rybolov. Průmysl je orientován zejména na zpracování ryb a výrobu rybích konzerv, v menší míře je zastoupeno hutnictví a textilní průmysl. Průmysl je orientován zejména na zpracování ryb a výrobu rybích konzerv, v menší míře je zastoupeno hutnictví a textilní průmysl.

10 Ekonomika Rybolov zajišťuje 75% vývozu této země a zaměstnává celých 12 % práce schopné populace Rybolov zajišťuje 75% vývozu této země a zaměstnává celých 12 % práce schopné populace Islandská vláda se ale v poslední době snaží snížit závislosti ekonomiky z několika důvodů : klesající cena rybích produktů ve světě, snaha o zachování rybích populací pro další generace Islandská vláda se ale v poslední době snaží snížit závislosti ekonomiky z několika důvodů : klesající cena rybích produktů ve světě, snaha o zachování rybích populací pro další generace Zemědělství je zaměřeno převážně na živočišnou produkci: Zemědělství je zaměřeno převážně na živočišnou produkci: chov ovcí, skotu, prasat a drůbeže chov ovcí, skotu, prasat a drůbeže Rostlinná produkce je omezena na pěstování brambor a zejména pícnin, které je vhodné pouze 1 % státu Rostlinná produkce je omezena na pěstování brambor a zejména pícnin, které je vhodné pouze 1 % státu pravidelná úroda zeleniny a jižního ovoce v oblasti při polárním kruhu, realizovaná ve velkokapacitních sklenících vytápěných geotermální energií pravidelná úroda zeleniny a jižního ovoce v oblasti při polárním kruhu, realizovaná ve velkokapacitních sklenících vytápěných geotermální energií Dovážejí se paliva, strojírenské výrobky a potraviny. Dovážejí se paliva, strojírenské výrobky a potraviny.

11 Zdroje www.wikipedie.cz www.wikipedie.cz www.wikipedie.cz http://cs.wikipedia.org/wiki/Island http://cs.wikipedia.org/wiki/Island http://cs.wikipedia.org/wiki/Island www.cia.gov www.cia.gov www.cia.gov https://www.cia.gov/library/publications/the-world- factbook/geos/ic.html https://www.cia.gov/library/publications/the-world- factbook/geos/ic.html https://www.cia.gov/library/publications/the-world- factbook/geos/ic.html https://www.cia.gov/library/publications/the-world- factbook/geos/ic.html www.google.com www.google.com www.google.com http://images.google.com/images?imgsz=huge&um=1& hl=cs&client=opera&rls=cs&q=iceland&btnG=Hledat+ob r%C3%A1zky http://images.google.com/images?imgsz=huge&um=1& hl=cs&client=opera&rls=cs&q=iceland&btnG=Hledat+ob r%C3%A1zky http://images.google.com/images?imgsz=huge&um=1& hl=cs&client=opera&rls=cs&q=iceland&btnG=Hledat+ob r%C3%A1zky http://images.google.com/images?imgsz=huge&um=1& hl=cs&client=opera&rls=cs&q=iceland&btnG=Hledat+ob r%C3%A1zky


Stáhnout ppt "Republika Island Lýðveldið Ísland Iceland. Poloha Island je se svou rozlohou 103 125 km² druhým největším ostrovem v Evropě Island je se svou rozlohou."

Podobné prezentace


Reklamy Google