Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

2 Jehlan - objem Matematika 9. ročník Marcela Kubátová

3 Objem tělesa značka V základní jednotky: krychlové vedlejší jednotky: duté výpočet: obsah podstavy vynásobíme výškou tělesa

4 Obsah podstavy: obsah trojúhelníku: obsah čtverce: obsah obdélníku: obsah rovnoběžníku: obsah lichoběžníku:

5 Objem jehlanu vypočítáme objem hranolu se stejnou podstavou a výškou jako má jehlan a tento objem vydělíme třemi

6 Tři jehlany: Tři jehlany mají stejnou výšku, ale různé podstavy. Porovnej objemy všech tří jehlanů. Podstavou je obdélník s rozměry 3 cm a 7 cm. Podstavou je čtverec se stranou 5 cm. Podstavou je rovnostranný trojúhelník se stranou 6 cm.

7 Pravidelný čtyřboký jehlan: Jak se změní objem, když výšku zvětšíme dvakrát? Jak se změní objem, když délku podstavné hrany zvětšíme dvakrát? Původní objem se zdvojnásobí. Původní objem se zčtyřnásobí.

8 Trojboký jehlan: Podstavou je pravoúhlý trojúhelník s odvěsnami 4 a 7 cm. Výška jehlanu je 5 cm. Vypočítej jeho objem. Jehlan nakresli.

9 Na procvičení: Vypočítej objem jehlanu, který má výšku 15 cm a jehož podstavu vidíš na obrázku (rozměry jsou v centimetrech):

10 Zdroje: Učebnice: Odvárko, Kadleček: Pracovní sešit z matematiky soubor úloh pro 9. ročník základní školy Prometheus, 2001 Obrázky rýsovány v ActivStudiu


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google