Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EKONOMICKÉ INTEGRACE. Ekonomická integrace je propojování hospodářství různých států a odstraňování bariér vzájemného obchodu dávka vybíraná státem při.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EKONOMICKÉ INTEGRACE. Ekonomická integrace je propojování hospodářství různých států a odstraňování bariér vzájemného obchodu dávka vybíraná státem při."— Transkript prezentace:

1 EKONOMICKÉ INTEGRACE

2 Ekonomická integrace je propojování hospodářství různých států a odstraňování bariér vzájemného obchodu dávka vybíraná státem při přechodu zboží přes státní hranici (v zájmu ochrany vnitřního trhu před zbožím z cizích zemí) Clo je Kvóta je stanovené množství dováženého zboží

3 Cílem ekonomické integrace je podpora vzájemného obchodu, odstraňování překážek bránících volnému pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu, zlepšování životní úrovně obyvatel.

4 Typy integrací jsou Zóna volného obchodu Celní unie Společný trh Ekonomická unie Měnová unie

5 Zóna volného obchodu Dohoda dvou i více zemí o snížení nebo úplném odstranění cel na některé výrobky (především průmyslové, méně často zemědělské produkty)

6 NAFTA Severoamerická zóna volného obchodu (North American Free Trade Agreement)

7 ASEAN Sdružení zemí jihovýchodní Asie (Association of Southern Asian Nations)

8 Celní unie Sdružení zemí, které se dohodly na snížení nebo úplném odstranění cel na určité výrobky a zavedly jednotná cla vůči nečlenským zemím Celní unie EU-Turecko Celní unie Česko-Slovensko (1993-2004)

9 MERSOSUR Společný jižní trh (Mercado Común del Sur)

10 Společný trh Sdružení zemí, které odstranily všechna cla a uplatňují společná cla vůči nečlenským zemím, na území členských států je zabezpečen volný pohyb zboží, služeb, osob i kapitálu. EU od roku 1993 (12 členských zemí)

11 Ekonomická unie Sdružení zemí, které vytvořily společný trh a uplatňují jednotnou hospodářskou politiku Evropská unie (28 členských zemí)

12 Eurozóna (19 členských zemí) Měnová unie Sdružení zemí, které zavedly společnou měnu jako zákonné platidlo.

13 Úplná ekonomická a politická integrace Sjednocení států v jeden politický celek. Sjednocení Německa 1990

14 zóna volného obchodu celní uniespolečný trhhospodářská a měnová unie politická unie snížení nebo odstranění cel na určité výrobky jednotná cla pro nečlenské země volný pohyb pracovních sil a kapitálu jednotná hospodářská politika, jednotná měna společná vnitřní, zahraniční i obranná politika příklady


Stáhnout ppt "EKONOMICKÉ INTEGRACE. Ekonomická integrace je propojování hospodářství různých států a odstraňování bariér vzájemného obchodu dávka vybíraná státem při."

Podobné prezentace


Reklamy Google