Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Zdeněk Pilka Název šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Zdeněk Pilka Název šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Zdeněk Pilka Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuLaktační křivka fyziologická Stupeň a typ vzděláváníStřední vzdělání s maturitou Vzdělávací oblastChov zvířat PředmětChov zvířat Tematický okruhFyziologie Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 3. ročník AnotaceSprávný a fyziologický průběh laktační křivky Vybavení, pomůcky- Klíčová slovaLaktace, servis perioda, březost Datum22.2. 2014

2 Laktační křivka fyziologická NÁZEV Laktační křivka zobrazuje celý průběh laktace a její správný tvar vypovídá o nádoji po celou dobu laktace. Dobrý chovatel u každé krávy odhadne správné stadium laktace a z ní vyplývající krmnou skupinu.

3 Správný fyziologický průběh laktační křivky u zdravé krávy bez reprodukčních potíží

4 Dvouvrcholová laktační křivka svědčí o nemoci v průběhu laktace – je nežádoucí Správný průběh laktace Nesprávný průběh laktace způsobený nemocí nebo špatnou krmnou technikou s negativním dopadem na zdravotní stav krávy.

5 Příliš příkře a příliš prudce klesající laktační křivka svědčí o špatné krmné technice Nesprávný průběh laktace způsobený chovatelem s negativním dopadem na zdravotní stav krávy.

6 V minulosti se běžně prodlužovala laktace krav kastrací. V současné době se tato technika nepoužívá pro špatnou kvalitu vyprodukovaného mléka. Starodojné krávy v minulosti byly kastrovány (jeptišky) Příliš dlouhá laktace má negativní vliv na zdravotní stav vemena a kvalitu mléka

7 Laktační křivka kozy Laktace u kozy dosahuje délky až 300 dní jako u krávy samozřejmě s menší dojivostí. Nemá vliv na průběh říje.

8 Laktační křivka východofríské ovce Laktace ovce trvá asi 180 dní a dojivost se pohybuje v decilitrech. Nejlepší dojivost vykazuje východofríské plemeno ovcí.

9 Laktační křivka prasnice při tradičním odstavu Laktační křivka prasnice při časném odstavu Laktace u prasnice může být dlouhá od 10 dní až po asi 60 dní. Optimální délka z hlediska praxe je 28 dní.

10 ZDROJE A PRAMENY 1)PAŠKA, Ivan. Živočíšna výroba: Vysokoškolská učebnica pre študentov študij. odborov fytotechnický, mechanizačný a automatizované systémy riadenia poľnohospodárskych vysokých škol. 1. vyd. Bratislava: Príroda, 1991, 401 s. ISBN 80-070-0417-3 2) ROZMAN, Josef. Obecné základy živočišné výroby. 1. vyd. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1981. ISBN 07-076-81.


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Zdeněk Pilka Název šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google