Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HORY A VELEHORY Vznik, vývoj a zánik. Vznik pohoří – ovlivňují především vnitřní činitelé a)Usazené - uvolněné zvětraliny (eroze) jsou přemísťovány (transport)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HORY A VELEHORY Vznik, vývoj a zánik. Vznik pohoří – ovlivňují především vnitřní činitelé a)Usazené - uvolněné zvětraliny (eroze) jsou přemísťovány (transport)"— Transkript prezentace:

1 HORY A VELEHORY Vznik, vývoj a zánik

2 Vznik pohoří – ovlivňují především vnitřní činitelé a)Usazené - uvolněné zvětraliny (eroze) jsou přemísťovány (transport) a ukládány (akumulace). b)Kerná - díky tlakům v kůře vznikne zlom. Kolem něho se pak zlomená kůra propadá (příkopová propadlina) nebo vyzvedává (pohoří - hrásť).Kerná c)Vrásová - pokud je hornina více poddajná nezlomí se, ale „pouze“ se zprohýbá do tzv. vrás. Pohybem litosférických desek dochází ke zprohýbání. A vyzdvižení usazených hornin na povrch.Vrásová d)Sopečná - (viz. prezentace sopky a zemětřesení) Jak vznikla jednotlivá pohoří na obrázku? Najetím na obrázek získáš odpověď.

3 Vývoj a zánik – ovlivňují především vnitřní činitelé (eroze) a)stará pohoří jsou zarovnaná (menší výškové rozdíly, jsou způsobeny erozí). b)mladá pohoří mají naopak ostré tvary reliéfu (nejvyšší pohoří světa) Krkonoše – „stará“ pohoří Alpy – „mladá“ pohoří

4 Zdroj: Dnešní světDnešní svět Túru co nejlépe naplánovat! Sledovat předpověď počasí! Předat všem účastníkům informace o túře.. Umět pracovat s mapou, znát turistické značky! Znát typy výstražných tabulí a jejich význam. Nepohybovat se mimo značené cesty. Mít sebou lékárničku a umět poskytnout první pomoc! Znát kontakty na záchranný systém a horskou službu. Mít nabitý mobilní telefon. Znát zásady chování pro případ zabloudění, pádu laviny, nebo zřícení svahu.

5 Zdroj: Dnešní světDnešní svět

6 Kerná pohoří Příkopová propadlina Hrásť

7 Vrásová pohoří


Stáhnout ppt "HORY A VELEHORY Vznik, vývoj a zánik. Vznik pohoří – ovlivňují především vnitřní činitelé a)Usazené - uvolněné zvětraliny (eroze) jsou přemísťovány (transport)"

Podobné prezentace


Reklamy Google