Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana CZ.1.07/1.1.10/01.0063

2 Lomené výrazy - krácení Matematika 9. ročník Mgr. Marcela Kubátová

3 Krátit znamená vydělit čitatele i jmenovatele lomeného výrazu stejným číslem nebo výrazem různým od nuly.. Využití: při úpravách (zjednodušování) lomených výrazů. Př. Zkrať lomený výraz a urči podmínky platnosti:

4 Musíme nejprve umocnit.

5 Př. Zkrať lomený výraz a urči podmínky platnosti: Musíme nejprve rozkládat na součin! Využijeme při tom vzorce nebo vytýkání! Nemůžeme nikdy krátit v součtu nebo rozdílu. Prvně dejme do závorky, co k sobě patří, a pak rozkládejme na součin!!!

6 Př. Zkrať lomený výraz a urči podmínky platnosti: Můžeme krátit i závorkou!

7 Př. Zjednoduš lomený výraz a urči podmínky platnosti: Někdy budeme muset vytknout -1!

8 Zdroje: učebnice: RNDr. Jan Houska, CSc. Mgr. Jaroslava Hávová Doc. Ing. Bohuslav Eichler Matematika pro 9.ročník základní školy Aritmetika a algebra Fortuna, 1991


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google