Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kišiněv Je hlavním městem Moldavska Toto město je považováno za jedno z nejzelenějších v Evropě. Nachází se ve středu země na řece Bîc. Kišiněv byl založen.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kišiněv Je hlavním městem Moldavska Toto město je považováno za jedno z nejzelenějších v Evropě. Nachází se ve středu země na řece Bîc. Kišiněv byl založen."— Transkript prezentace:

1

2 Kišiněv Je hlavním městem Moldavska Toto město je považováno za jedno z nejzelenějších v Evropě. Nachází se ve středu země na řece Bîc. Kišiněv byl založen v roce 1436 jako klášterní obec. Na počátku 19. století mělo město pouhých 7000 obyvatel Ve městě již žije okolo 800 000 obyvatel Třída Štěpána Velikého, pojmenovaná po moldavském knížeti, dominuje centrální části města a je jedním z nejnavštěvovanějších a nejrušnějších míst ve městě. Nachází se zde většina hlavních lokalit, jako např. Moldavský parlament, prezidentský palác, sídlo vlády, hlavní katedrála.

3 Prezidentský palác v Kišiněvě

4 Další Města TiraspolBălţiTighinaCahulUngheniSorocaOrheiRîbniţaComratCăuşeni Ciadîr Lunga StrăşeniOcniţaFloreştiDrochiaSloboziaSîngereiDurleşti

5 Poloha

6 Jazyky MoldavštinaRumunštinaRuštinaUkrajinština Gagauština Gagauština

7 Obyvatelstvo Moldavané 96,6 Ukrajinci 11,2 Rusové 9,4 Gagauzové 4,0 Rumuni 1,9 Bulhaři 1,9 Ostatní 1,9 Počet obyvatel v Moldávii: 4 237 000 Náboženství: Pravoslaví Náboženství: Pravoslaví

8 informace rozloha 33 843² z toho 1,4 % vodní plochy největší bod Dealul Bălăneşti (430 m n. m.) státní zřízení: republika předseda vlády: Vlad Filat měna: moldavský leu = 100 bani časové pásmo: +1 Moldavsko je v jihovýchodní Evropě datum vzniku: 27. 8.1991 hlava státu: Mihai Ghimpu správní členění: 10 provincií využití plochy: 53 % orná půda, 13 % pastviny, 13 % lesy, 21 % ostatní využití plochy: 53 % orná půda, 13 % pastviny, 13 % lesy, 21 % ostatní I přes pokrok je Moldavsko jednou z nejchudší zemí Evropy I přes pokrok je Moldavsko jednou z nejchudší zemí Evropy Roční teploty: -3°C (v zimě) až 22,7°C (v létě)

9 zemědělství pšeniceječmen kukuřice kukuřice cukrová řepa cukrová řepaslunečnice vinná réva vinná réva zelenina zelenina ovoce ovocetabák skot skotovce prasata prasatadrůbež

10

11 Mihai Eminescu, národní básník moldavský i rumunský

12 Mihai Eminescu nejvýznamnější představitel tamějšího romantismu zemřel 15. června 1889

13 sousedé RumunskoUkrajina

14 řeky DněstrBykDunajPrutReut

15 vodstvo Sousedí s Černým mořem

16 památky Soroca je nepříliš velké městečko na severu Moldavsku, ležící na břehu Dněstru, který zde tvoří hranici s Ukrajinou. Při příjezdu do města projíždíte kolem lomu a pokud se pozorně díváte, tak uvidíte v protilehlé kolmé stěně zbytky chodeb bývalého skalního kláštera. Díky jiným potřebám, však z něho v podstatě nic nezůstalo. Když dojedete do centra, tak se ocitnete u bývalé pevnosti, která byla postavena v 14. století především z důvodu obrany před Turky. Pevnost není moc velká, ale je relativně zachovalá. Můžete si ji prohlídnout a vyslechnout dost podrobný výklad o historií nejen této pevnosti.

17 pevnost

18 Moldavské historické území

19 Soroka

20 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Kišiněv Je hlavním městem Moldavska Toto město je považováno za jedno z nejzelenějších v Evropě. Nachází se ve středu země na řece Bîc. Kišiněv byl založen."

Podobné prezentace


Reklamy Google