Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

kmitání = opakující se pohyb Kmity Příklad: výsledná síla je úměrná výchylce částice z rovnovážné polohy a orientovaná proti výchylce zrychlení je.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "kmitání = opakující se pohyb Kmity Příklad: výsledná síla je úměrná výchylce částice z rovnovážné polohy a orientovaná proti výchylce zrychlení je."— Transkript prezentace:

1

2

3

4 kmitání = opakující se pohyb Kmity Příklad: výsledná síla je úměrná výchylce částice z rovnovážné polohy a orientovaná proti výchylce zrychlení je úměrné výchylce a míří proti ní

5 perioda amplituda

6 perioda T = doba, za kterou se uskuteční jeden úplný kmit = nejkratší doba, za kterou se výchylka a rychlost (nebo jiné fyzikální veličiny popisující systém) vrátí na původní hodnoty frekvence f = počet kmitů za jednu sekundu amplituda výchylka

7 Pohybová rovnice pro harmonický pohyb je totéž jako nebo Úkol: Co můžeme říct o této rovnici? Nyní najdeme její řešení.

8 Řešení pohybové rovnice pro harmonický pohyb Zkusme funkci Je řešením pokud rovnici lze napsat také ve tvarech: Co jsme zjistili?

9 Úkol: nakreslete graf funkce úhlová (kruhová) frekvence počáteční fáze - posun na ose t

10 Kontrola: má řešení očekávané vlastnosti?

11 Harmonický pohyb (shrnutí) Částice harmonicky kmitá kolem rovnovážné polohy. Výsledná síla je úměrná výchylce částice z rovnovážné polohy a orientovaná proti výchylce. Zrychlení je úměrné výchylce a míří proti ní. (lineární nebo harmonický oscilátor) pohybová rovnice její řešení

12 Poznámka: různá vyjádření řešení pohybové rovnice (pozor: 2 řešení!) Každé vyjádření obsahuje 2 reálné konstanty, které určíme z počátečních podmínek.

13 Použití počátečních podmínek ?? Počáteční podmínky: Časté zvláštní případy: 1. 2. (příklad 15.2) Řešení obsahuje 2 reálné konstanty, které určíme z počátečních podmínek.

14 Energie harmonického oscilátoru (konstanta, často lze určit pomocí počátečních podmínek)

15 Energie harmonického oscilátoru to samozřejmě muselo vyjít

16 kmitá kolem rovnovážné polohy substituce už umíme řešit - soustava kmitá se stejnou frekvencí jako bez konstantní síly - konstantní síla pouze posune rovnovážnou polohu (staré HRW)

17 Torzní kyvadlo

18 Matematické kyvadlo pro malé amplitudy

19 Fyzické kyvadlo ověření výsledku pro matematické kyvadlo: pro malé amplitudy

20 (1)

21 (2) (už jsme řešili)

22 Akustické kmity rozdíl tlaků uvnitř a vně - bude záviset na x

23 Akustické kmity rozdíl tlaků uvnitř a vně - bude záviset na x (malé změny)

24 Elektromagnetické kmity v LC obvodu L C smyčkové pravidlo zachování energie

25

26 Elektro-mechanická analogie L C

27 L C

28 Plazmové kmity Plazma: plyn skládající se z nabitých částic, celkový náboj je 0 elektrony a kladné ionty v ionosféře elektrony a kladné ionty v kovu Podélné kolektivní kmity (elektrony se pohybují jako celek) plazmová frekvence

29 Kmitání a rovnoměrný kruhový pohyb rotuje úhlovou rychlostí (fázorový diagram) fázor

30 Znázornění v komplexní rovině


Stáhnout ppt "kmitání = opakující se pohyb Kmity Příklad: výsledná síla je úměrná výchylce částice z rovnovážné polohy a orientovaná proti výchylce zrychlení je."

Podobné prezentace


Reklamy Google