Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

32.1 Úhel Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Autor: Mgr. Blanka Průšová Víš,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "32.1 Úhel Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Autor: Mgr. Blanka Průšová Víš,"— Transkript prezentace:

1 32.1 Úhel Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Autor: Mgr. Blanka Průšová Víš, co je to zorný úhel?…. Diskutuj o tom se spolužáky….

2 32.2 Co již víme? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Rovina je dvourozměrný geometrický útvar, který si lze představit jako neomezenou, dokonale rovnou plochu (jako její část si můžeme představit např. papír, na který rýsujeme, tabuli, na kterou píšeme, podlahu, na které stojíme, apod.). Dvě různé polopřímky se společným počátkem rozdělují rovinu na dvě části. Každá z těchto částí se nazývá úhel. Polopřímky patří ke každé části roviny, proto patří i k oběma úhlům. Víme, že kolmice spolu svírají pravý úhel. Značíme ho obloučkem s tečkou uvnitř.

3 32.3 Jaké si řekneme nové termíny a názvy? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Úhel je část roviny vymezená dvěma polopřímkami se stejným počátkem. Úhel jsou nejen ta dvě ramena, ale i všechny body mezi nimi! Je to část roviny vymezená rameny úhlu. Úhel značíme dvěma způsoby: 1.Značkou úhlu a třemi velkými písmeny 2. Písmenem řecké abecedy Úhel měříme pomocí úhloměru. Jeho velikost se vyjadřuje stupni. Např.: Pravý úhel má velikost 90°.

4 32.4 Co si řekneme nového? Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Polopřímky VA a VB - ramena úhlu. Jejich počátek V - vrchol úhlu. Barevně vyznačený úhel se nazývá úhel AVB (značíme AVB) - prostřední písmeno značí vrchol úhlu. Úhel ostrý je menší než pravý úhel. Úhel tupý je větší než pravý úhel. Úhel přímý je úhel, který je určen navzájem opačnými polopřímkami.

5 32.5 Procvičení a příklady Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 1. Zapiš a barevně vyznač úhly, které vidíš na obrázku. 2. Které body náleží červeně a které modře vyznačenému úhlu OPR. Které body náleží oběma úhlům? T 3. Narýsuj libovolný ostrý úhel RVS a vyznač body P, T, U, které mu náleží, a body A, B a C, které mu nenáleží. Pamatuj: Červeně vyznačený úhel můžeme nazvat: úhel OPR určený např.bodem C. Modře vyznačený úhel můžeme nazvat: úhel OPR určený např.bodem A. 4. Narýsuj trojúhelník ABC a urči všechny úhly, které obsahuje.

6 32.6 Něco navíc pro šikovné Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 1.Narýsuj čtverec ABCD. Řekni, jakou velikost má úhel CAB. 3. Prohlédni si následující obrázky a poté odpověz na následující otázky : a) Urči velikost červeně vyznačeného úhlu, když víš, že velikost modře vyznačeného je 45°. b) Co platí pro velikost vrcholových úhlů? 2. Když znáš velikost pravého úhlu, urči zpaměti velikost úhlu přímého.

7 32.7 Angle Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika acute angle obtuse angle straight angle right angle

8 32.8 Test znalostí Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 1. Úhel je: a) rovinný útvar b) malířův nástroj c) čtyřúhelník d) prostorový útvar 3) Pravý úhel svírají: a) rovnoběžky b) kolmice c) mimoběžky d) protilehlé strany čtverce 2. Ramena úhlu: a) nepatří k úhlu, jen ho vymezují b) jsou úsečky c) mají přesnou délku d) jsou polopřímky a jsou součástí úhlů 4) Trojúhelník může mít: a) pouze jeden pravý úhel b) dva pravé úhly c) všechny úhly pravé d) všechny úhly tupé Správné řešení : 1.a, 2.d, 3.b, 4.a

9 Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 32.9 Použité zdroje, citace http://www.rozhlas.cz/vedaarchiv/veda/_zprava/359833 Matematika pro 4.ročník ZŠ- J.Justová, Alter 2010 Matematika pro 5.ročník ZŠ – J.Cihlář, M.Zelenka, Dialog 1992 Obrázky z databáze Klipart http://www.rozhlas.cz/vedaarchiv/veda/_zprava/359833 Matematika pro 4.ročník ZŠ- J.Justová, Alter 2010 Matematika pro 5.ročník ZŠ – J.Cihlář, M.Zelenka, Dialog 1992 Obrázky z databáze Klipart

10 AutorMgr. Blanka Průšová Období01 – 06/2012 Ročník5. ročník Klíčová slovaTrojúhelník, vrcholy a strany trojúhelníku, konstrukce trojúhelníku AnotacePrezentace popisující konstrukci trojúhelníku. 32.10 Anotace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika


Stáhnout ppt "32.1 Úhel Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Autor: Mgr. Blanka Průšová Víš,"

Podobné prezentace


Reklamy Google