Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VRBČANY. Nevelká vesnice má bohatou minulost, sahající do počátků našeho státu. Ležela na hranicích dvou mocných knížecích rodů Přemyslovců a Zličanů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VRBČANY. Nevelká vesnice má bohatou minulost, sahající do počátků našeho státu. Ležela na hranicích dvou mocných knížecích rodů Přemyslovců a Zličanů."— Transkript prezentace:

1 VRBČANY

2

3 Nevelká vesnice má bohatou minulost, sahající do počátků našeho státu. Ležela na hranicích dvou mocných knížecích rodů Přemyslovců a Zličanů. Podle legend založil kostel na hranicích knížectví kouřimský kníže Radslav. Radslav ustoupil a poddal se sv. Václavovi. Od té doby se v kostele uchovává kopí sv. Václava, s kterým vyjel do boje proti Radslavovi

4 Kostel svatého Václava

5 Podle další legendy se o budoucnost kostela postaral v 10. století Sv. Vojtěch. Zanechal zde jako památku svou korouhev. Korouhev se skládala se dvou pruhů látky s vyšitou hvězdou. Vojtěchův prapor nasazený na kopí sv. Václava, pak vytvořil vzácnou a uctívanou relikvii, svatováclavský praporec. Svatováclavskou korouhev nosili čeští králové do bitev. Korouhev zmizela ! Je prý zazděna ve sklepeních kostela. Leží prý na mramorovém stole, odkud ji sv. Václav vyzdvihne, až bude české zemi nejhůře.

6

7 Kostel během staletí prodělal mnoho stavebních úprav.

8 Současný barokní vzhled kostela sv. Václava Roku 1999 generální oprava. Zapsán v seznamech UNESCA. Významná kulturní památka.

9 Pověst praví, že kníže Václav spí se svými rytíři v hoře Blaník. Až bude zemi nejhůře vyjede s družinou z hory. Vyzvedne ve Vrbčanech korouhev a vyžene nepřátele z Čech.

10 Doplníš správně věty ? Vesnice Vrbčany byla založena na hranicích dvou knížecích rodů Podle legendy založil Kostel sv. Václava kouřimský kníže Čeští králové nosili do bojů posvátnou relikvii, které se říká Přemyslovců a Zličanů Radslav Svatováclavský praporec

11 Zpět na rozcestí


Stáhnout ppt "VRBČANY. Nevelká vesnice má bohatou minulost, sahající do počátků našeho státu. Ležela na hranicích dvou mocných knížecích rodů Přemyslovců a Zličanů."

Podobné prezentace


Reklamy Google