Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana CZ.1.07/1.1.10/

2 Litosféra Zeměpis – 9. ročník Mgr. Robert Soukup ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

3 Litosféra ► Litosféra je pevný zemský obal. Svrchní část zemského tělesa. ► Je tvořena zemskou kůrou a nejsvrchnější vrstvou zemského pláště. ► Má mocnost průměrně 100 km. ► Litosféra je rozčleněna v obrovské bloky, kterým říkáme litosférické desky. Ty „plavou“ na plastické vrstvě zemského pláště (tzv. astenosféra). ► Rozlišujeme litosférické desky: - oceánské - a pevninské ► Litosferické desky se pohybují k sobě a od sebe a tvoří oceánské hřbety, příkopy a kolizní zóny. ► Vznik kontinentů - zhruba před 570 mil. let začal proces vytváření dnešních kontinentů - původní prapevnina (Pangea) se před 250 mil. let začala dělit na části: 1.) Severní (Laurasie) - S Amerika, Evropa, Asie 2.) Jižní (Gondwana) - J Amerika, Antarktida, Austrálie, Afrika ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

4 Litosférické desky ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

5 1)kontinentální kůra 2) oceánská kůra 3) astenosféra ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

6

7 Mořské dno ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

8 Zdroje obrázků: ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google