Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Památná místa naší vlasti

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Památná místa naší vlasti"— Transkript prezentace:

1 Památná místa naší vlasti
Zpracovala: Mgr. Miroslava Štěpaníková

2 Hora Říp Podle pověstí začínají naše české dějiny právě na hoře Říp, kde prý unaven putováním stanul praotec Čech se svým kmenem, rozhlédl se a spatřil „zemi oplývající mlékem a strdím“ (strdí = včelí plást naplněný medem). Od těch dob sídlí Čechové právě zde. Říp je vyhaslou sopkou.

3 Hora Blaník Další památná hora. V ní podle pověsti spí blaničtí rytíři a čekají, aby vyšli zachránit českou zem, až jí bude nejhůře.

4 Velehrad Leží na Moravě nedaleko Uherského Hradiště (byli jsme tam minulý rok na výletě, procházkou z Modré jsme navštívili tamní katedrálu, kde jsme se pomodlili a zazpívali si i písničku). Tato katedrála nám připomíná slávu Velké Moravy, prvního státu na našem území. Právě odtud se začala víra v Boha a Ježíše Krista - křesťanství – šířit do naší země.

5 Pražský hrad Patří k nejpamátnějším místům naší země. Odtud zemi vládli čeští králové, v současnosti je zde sídlo prezidenta České republiky.

6 Vyšehrad Stojí nedaleko od Pražského hradu, na druhém břehu Vltavy.
Vyšehrad je opředený našimi nejstaršími pověstmi o moudré Libuši, Přemyslovi i o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi. Na vyšehradském hřbitově odpočívají věčným spánkem mnozí naši velcí spisovatelé, výtvarníci, hudebníci, herci, vědci.

7 Bílá hora Bílá hora je návrší Pražské plošiny v severní části pražské čtvrti Bílá Hora. Na tomto místě se odehrála Bitva na Bílé hoře z období třicetileté války. Zde český národ proti vládnoucím Habsburkům prohrál svou svobodu a samostatnost na dalších 300 let.

8 Terezín Severní strana náměstí s radnicí.
Terezín je pevnost, ve které byl za 2. světové války koncentrační tábor (vězení), ve kterém ztratily život tisíce českých vlastenců. V přilehlém městě byl pak vybudován koncentrační tábor (ghetto) pro židovské občany. Sem byli svezeni Židé z celých Čech a Moravy. Zde byli usmrceni.

9 Terezín Brána Malé pevnosti.

10 Terezín Popraviště v Malé pevnosti.

11 Terezín Samotky na III. Dvoře.

12 Terezín Samotky na IV. dvoře Malé pevnosti.

13 Terezín Společná cela v kasematech IV. dvora.

14 Terezín Národní hřbitov před Malou pevností.

15 Terezín Na národním hřbitově.

16 Terezín Interiér krematoria.

17 Terezín Památné místo u Ohře na severním okraji města, kde nacisté nechali vhodit do řeky popel obětí Terezínského ghetta.

18 Lidice Hlavní ulice v Nových Lidicích.
Obec ve Středočeském kraji, s počtem obyvatel zhruba stejným jako Hřivínův Újezd. Za 2. světové války byla vypálená nacisty (10. června 1942).

19 Jan Palach Fotografie Jana Palacha z výkazu o studiu na vysoké škole.
Jan Palach po vpádu sovětských vojsk do naší vlasti v roce 1968 dobrovolně obětoval vlastní život , aby povzbudil národ k odporu proti okupantům.

20 Jan Palach Pohřben na Olšanských hřbitovech.

21 Socha svatého Václava Stojí na pražském Václavském náměstí.
Svatý Václav byl legendární český kníže , který byl zabit vlastním bratrem Boleslavem ve Staré Boleslavi. Stal se patronem české země.

22 Obrázky - použité zdroje:
%C4%9Bves,_%C5%98%C3%ADp_a_obec.jpg PG /File:Hradschin_Prag.jpg C3%ADk_Vy%C5%A1ehrad_pod_Vy%C5%A1ehradem.jpg C3%A1_plo%C5%A1ina)#mediaviewer/File:Wite_Mountain_- _the_tumulus.JPG CZ_town_square_N_side_with_town_hall_Ater5.jpg CZ_Ater95.jpg CZ_Kf72.jpg

23


Stáhnout ppt "Památná místa naší vlasti"

Podobné prezentace


Reklamy Google