Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Památná místa naší vlasti Zpracovala: Mgr. Miroslava Štěpaníková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Památná místa naší vlasti Zpracovala: Mgr. Miroslava Štěpaníková."— Transkript prezentace:

1 Památná místa naší vlasti Zpracovala: Mgr. Miroslava Štěpaníková

2 Hora Říp Podle pověstí začínají naše české dějiny právě na hoře Říp, kde prý unaven putováním stanul praotec Čech se svým kmenem, rozhlédl se a spatřil „zemi oplývající mlékem a strdím“ (strdí = včelí plást naplněný medem). Od těch dob sídlí Čechové právě zde. Říp je vyhaslou sopkou.

3 Hora Blaník Další památná hora. V ní podle pověsti spí blaničtí rytíři a čekají, aby vyšli zachránit českou zem, až jí bude nejhůře.

4 Velehrad Leží na Moravě nedaleko Uherského Hradiště (byli jsme tam minulý rok na výletě, procházkou z Modré jsme navštívili tamní katedrálu, kde jsme se pomodlili a zazpívali si i písničku ). Tato katedrála nám připomíná slávu Velké Moravy, prvního státu na našem území. Právě odtud se začala víra v Boha a Ježíše Krista - křesťanství – šířit do naší země.

5 Pražský hrad Patří k nejpamátnějším místům naší země. Odtud zemi vládli čeští králové, v současnosti je zde sídlo prezidenta České republiky.

6 Vyšehrad Stojí nedaleko od Pražského hradu, na druhém břehu Vltavy. Vyšehrad je opředený našimi nejstaršími pověstmi o moudré Libuši, Přemyslovi i o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi. Na vyšehradském hřbitově odpočívají věčným spánkem mnozí naši velcí spisovatelé, výtvarníci, hudebníci, herci, vědci.

7 Bílá hora Bílá hora je návrší Pražské plošiny v severní části pražské čtvrti Bílá Hora. Na tomto místě se odehrála Bitva na Bílé hoře z období třicetileté války. Zde český národ proti vládnoucím Habsburkům prohrál svou svobodu a samostatnost na dalších 300 let.

8 Terezín Severní strana náměstí s radnicí. Terezín je pevnost, ve které byl za 2. světové války koncentrační tábor (vězení), ve kterém ztratily život tisíce českých vlastenců. V přilehlém městě byl pak vybudován koncentrační tábor (ghetto) pro židovské občany. Sem byli svezeni Židé z celých Čech a Moravy. Zde byli usmrceni.

9 Terezín Brána Malé pevnosti.

10 Terezín Popraviště v Malé pevnosti.

11 Terezín Samotky na III. Dvoře.

12 Terezín Samotky na IV. dvoře Malé pevnosti.

13 Terezín Společná cela v kasematech IV. dvora.

14 Terezín Národní hřbitov před Malou pevností.

15 Terezín Na národním hřbitově.

16 Terezín Interiér krematoria.

17 Terezín Památné místo u Ohře na severním okraji města, kde nacisté nechali vhodit do řeky popel obětí Terezínského ghetta.

18 Lidice Hlavní ulice v Nových Lidicích. Obec ve Středočeském kraji, s počtem obyvatel zhruba stejným jako Hřivínův Újezd. Za 2. světové války byla vypálená nacisty (10. června 1942).

19 Jan Palach Fotografie Jana Palacha z výkazu o studiu na vysoké škole. Jan Palach po vpádu sovětských vojsk do naší vlasti v roce 1968 dobrovolně obětoval vlastní život, aby povzbudil národ k odporu proti okupantům.

20 Jan Palach Pohřben na Olšanských hřbitovech.

21 Socha svatého Václava Stojí na pražském Václavském náměstí. Svatý Václav byl legendární český kníže, který byl zabit vlastním bratrem Boleslavem ve Staré Boleslavi. Stal se patronem české země.

22 Obrázky - použité zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADp#mediaviewer/File:Ctin %C4%9Bves,_%C5%98%C3%ADp_a_obec.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Blan%C3%ADk#mediaviewer/File:VBlanik.J PG http://cs.wikipedia.org/wiki/Velehrad#mediaviewer/File:Velehrad.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%BD_hrad#mediaviewer /File:Hradschin_Prag.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Vy%C5%A1ehrad#mediaviewer/File:Parn% C3%ADk_Vy%C5%A1ehrad_pod_Vy%C5%A1ehradem.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADl%C3%A1_hora_(Pra%C5%BEsk% C3%A1_plo%C5%A1ina)#mediaviewer/File:Wite_Mountain_- _the_tumulus.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Terez%C3%ADn#mediaviewer/File:Terezin_ CZ_town_square_N_side_with_town_hall_Ater5.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Terez%C3%ADn#mediaviewer/File:Terezin_ CZ_Ater95.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Terez%C3%ADn#mediaviewer/File:Terezin_ CZ_Kf72.jpg

23 http://cs.wikipedia.org/wiki/Terez%C3%ADn#mediaviewer/File:Terezin_CZ_Kf 234.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Terez%C3%ADn#mediaviewer/File:Terezin_CZ_Kf 565.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Terez%C3%ADn#mediaviewer/File:Terezin_CZ_Kf 564.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Terez%C3%ADn#mediaviewer/File:Terezin_CZ_Na tional_Cemetery_Theres2.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Terez%C3%ADn#mediaviewer/File:Terez%C3%AD nCrematorium.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Terez%C3%ADn#mediaviewer/File:Terezin_CZ_m emorial_site_near_the_Ohre_0659.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Lidice#mediaviewer/File:Lidice-nove_namesti.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Palach#mediaviewer/File:Jan_Palach_foto_z_ pr%C5%AFkazu.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Ol%C5%A1ansk%C3%A9_h%C5%99bitovy#media viewer/File:TumanOls.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Pomn%C3%ADk_svat%C3%A9ho_V%C3%A1clava #mediaviewer/File:Prag_Wenzelsplatz_Wenzelsdenkmal_Nationalmuseum_be i_Nacht.jpg


Stáhnout ppt "Památná místa naší vlasti Zpracovala: Mgr. Miroslava Štěpaníková."

Podobné prezentace


Reklamy Google