Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

O (školní) fyzice z různých stran

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "O (školní) fyzice z různých stran"— Transkript prezentace:

1 O (školní) fyzice z různých stran
Jiří Dolejší Ústav částicové a jaderné fyziky MFF UK

2 školní fyzika Fyzika Podpora učitelů Okolní svět Péče o image fyziky
Osnovy, resp. vzdělávací programy Peníze na platy, pomůcky … Fyzika Učebnice školní fyzika Podpora učitelů Okolní svět Péče o image fyziky

3 Fyzika pro školy 21. století
Podpora učitelů                                            Fyzika pro školy 21. století Kurz ze systému pro další vzdělávání učitelů základních a středních škol v Praze: 6 pátečních odpolední na jaře 2006 věnovaných současné fyzice a současným technologiím, opakování (jistě ještě lepší než první běh) na jaře 2007

4 Podpora učitelů Fyzika pro školy 21. století
                                           Budiž světlo (Doc. RNDr. Jan Valenta, PhD., RNDr. Jiří Dolejší, CSc., RNDr. Vojtěch Kapsa, CSc.) Kolik světla potřebujeme k různým činnostem, kolik světla je potřeba na fotografování – praktická fotometrie. Čím si posvítit, jak efektivně jednotlivé zdroje fungují, jaké mají další vlastnosti, jaké je spektrum produkovaného světla. Žárovky, halogenové žárovky, zářivky, úsporné „žárovky“, LED, laser. Co je použitelné při poruchách civilizace (povodeň, dráty potrhané sněhem) nebo mimo ni? Máte-li digitální fotoaparát, vezměte si ho na hraní.

5 Snazší je mluvit o tom, na co si můžeme „sáhnout“
Fyzika pro školy 21. století Podpora učitelů Snazší je mluvit o tom, na co si můžeme „sáhnout“                                            (Digitální) fotoaparát & magická rovnice E[lux]=2,69 . (100/ISO) . N2/t například citlivost nastavená na ISO 400, clona 2,8, čas 15 s umožňuje fotografování při E = 2,69 . 0,25 . 2,82 /15 lx = 0,35 lx. From our point of view, the minimum amount of light usable for most activities is equivalent to the light emitted (the illuminance) from the full moon on a clear night, or about 0.25 lux.

6                                           

7 Inspirace příspěvky z Veletrhu nápadů
Fyzika pro školy 21. století Podpora učitelů Inspirace příspěvky z Veletrhu nápadů                                           

8                                           

9                                           

10 Snazší je mluvit o tom, na co si můžeme „sáhnout“
Fyzika pro školy 21. století Podpora učitelů Snazší je mluvit o tom, na co si můžeme „sáhnout“ Komunikace mezi lidmi, zvláště pomocí elektřiny a elektromagnetických vln (RNDr. Jiří Dolejší, CSc., Mgr. Olga Kotrbová) Technika a/versus lidské zvyky, telegraf, telefon, radio, mobilní telefon, CB a PMR, internet, videokonference. Vlastnosti elektromagnetických vln a jejich šíření, praktické experimenty. Další aplikace - GPS, Galileo. Máte-li GPS, jakékoli vysílačky či jiné podobné harampádí, vemte si je na hraní.

11 Snazší je mluvit o tom, na co si můžeme „sáhnout“
Fyzika pro školy 21. století Podpora učitelů Snazší je mluvit o tom, na co si můžeme „sáhnout“ Hra na špióny (pomocí Audacity) 1209 Hz 1336 Hz 1477 Hz 1633 Hz 697 Hz 1 2 3 A 770 Hz 4 5 6 B 852 Hz 7 8 9 C 941 Hz * # D Hledání pokladu s GPS ….

12 Snazší je mluvit o tom, na co si můžeme „sáhnout“
Fyzika pro školy 21. století Podpora učitelů Snazší je mluvit o tom, na co si můžeme „sáhnout“ Měření, simulace, pochopení (RNDr. Jiří Dolejší, CSc., Mgr. Olga Kotrbová) Ilustrace postupů ve fyzice - měření, adekvátní zpracování výsledků, formulace popisu chování systému, zvládnutí teoretického modelu, srovnávání modelu a dat, další iterace. K tomu ilustrace měření pomocí nástrojů IT, zpracování výsledků v tabulkovém kalkulátoru, numerické řešení dynamických rovnic. (Viz ilustrační případy jako chladnutí kafe, kulička na talíři ...). EXCEL …

13

14 Kantorům je třeba účinně pomoci při prezentaci současné fyziky
Fyzika pro školy 21. století Podpora učitelů Kantorům je třeba účinně pomoci při prezentaci současné fyziky Cesta do nejjemnější struktury světa (RNDr. Jiří Dolejší, CSc., Mgr. Olga Kotrbová, RNDr. Petr Tas) Přehled současných otázek v částicové fyzice a ilustrace některých současných a budoucích experimentů. Praktické vyhodnocování změřených dat z experimentu dávno minulého (bublinová komora, praktika jaderné fyziky) a nedávno minulého (Delphi, počítačová laboratoř). (Viz Stránka částicové fyziky, "Učebnice částicové fyziky" a další zdroje)

15 Kantorům je třeba účinně pomoci prezentaci současné fyziky
Fyzika pro školy 21. století Podpora učitelů Kantorům je třeba účinně pomoci prezentaci současné fyziky Částicová fyzika pro začátečníky psaná fyziky pro středoškolské kantory a zvědavé studenty Cílem je vytvořit most mezi popularizačními materiály pro širokou veřejnost a nepoučené studenty a mezi "profesionálními" učebnicemi a poskytnout zvláště učitelům materiál, který mohou využít ve svých hodinách, doplňovat, modifikovat (prosím jen o uvádění zdroje).

16 Kantorům je třeba účinně pomoci prezentaci současné fyziky
Fyzika pro školy 21. století Podpora učitelů Kantorům je třeba účinně pomoci prezentaci současné fyziky Vlny z vesmíru (Doc. RNDr. Jiří Podolský, CSc., Doc. RNDr. Oldřich Semerák, Dr., Mgr. David Heyrovský, AM PhD.) Jak se na Zemi pozná, co se děje ve Vesmíru? Metody optické astronomie, využití celého spektra elektromagnetického vlnění. Gravitační vlny, jak je detekovat. Ilustrace toho, že takřka jakékoli téma současné fyziky je nesmírně komplexní a zasahuje do mnoha oborů. (Pátrání po gravitačních vlnách, A. Einstein a OTR, Gravitační čočky ...)

17 Péče o image fyziky

18 Péče o image fyziky

19 Péče o image fyziky

20 Péče o image fyziky

21 Péče o image fyziky a techniky

22 FyzWeb Fyzika Podpora učitelů Okolní svět Péče o image fyziky
Osnovy, resp. vzdělávací programy Peníze na platy, pomůcky … Fyzika Učebnice FyzWeb Podpora učitelů Okolní svět Péče o image fyziky

23 Děkuji za pozornost Jiří Dolejší


Stáhnout ppt "O (školní) fyzice z různých stran"

Podobné prezentace


Reklamy Google