Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."— Transkript prezentace:

1 ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová

2 Vzdělávací oblast: jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: český jazyk a literatura Tematický okruh: literární výchova Anotace: Materiál obsahuje prezentaci k výkladu o anarchistických buřičích a na závěr stručný test. stručný test. Mgr. Petra Holajová Autor: Mgr. Petra Holajová Datum vytvoření: únor 2012 Jazyk: čeština Očekávaný výstup: Žák má přehled o významných představitelích české literatury. Speciální vzdělávací potřeby: žádné Klíčová slova: představitelé, způsob života Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: základní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina: IX. třída

3 „básníci života a vzdoru“ „básníci života a vzdoru“

4 Označení pro skupinu mladé generace českých spisovatelů Označení pro skupinu mladé generace českých spisovatelů Začali tvořit na přelomu 19. a 20. století Začali tvořit na přelomu 19. a 20. století

5 PŘEDSTAVITELÉ: Viktor Dyk Viktor Dyk František Gellner František Gellner Fráňa Šrámek Fráňa Šrámek Karel Toman Karel Toman Stanislav Kostka Neumann Stanislav Kostka Neumann Petr Bezruč Petr Bezruč

6 Vedli bohémský život. Vedli bohémský život. Měli tulácký přístup k životu. Měli tulácký přístup k životu. Často se setkávali v Neumannově vile na Olšanech. Často se setkávali v Neumannově vile na Olšanech. V tvorbě používali hovorové i slangové prvky. V tvorbě používali hovorové i slangové prvky.

7 Tvorba byla ovlivněna myšlenkami: anarchismu (úsilí o neomezenou svobodu člověka a odmítání autority státu) anarchismu (úsilí o neomezenou svobodu člověka a odmítání autority státu) antimilitarismu (odmítání války) antimilitarismu (odmítání války) vitalismu (oslava života a přírody) vitalismu (oslava života a přírody)

8 Propagovali přirozenou lásku. Propagovali přirozenou lásku. Sexualita přestala být tabu. Sexualita přestala být tabu. Kritizovali tradiční manželství. Kritizovali tradiční manželství.

9 Procvičení učiva Anarchističtí buřiči začali tvořit na přelomu Anarchističtí buřiči začali tvořit na přelomu …………………………………………………….. …………………………………………………….. Mezi ně patří tito spisovatelé:………………….. Mezi ně patří tito spisovatelé:………………….. ……………………….. ……………………….. …………………. …………………. ………………… …………………

10 Ve své tvorbě byli ovlivněni těmito myšlenkami:…………………………………. Ve své tvorbě byli ovlivněni těmito myšlenkami:…………………………………. ………………………………….. ………………………………….. Vedli ………………………život. Vedli ………………………život. V tvorbě používali ………………………….. V tvorbě používali ………………………….. i………………………….prvky. i………………………….prvky.

11 Použité zdroje: www.wikipedie.cz www.wikipedie.cz


Stáhnout ppt "ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Holajová."

Podobné prezentace


Reklamy Google