Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Smyslové vnímání 1.část Filip Bordovský. Smyslové vnímání Smysly (hmat, čich, chuť, sluch a zrak) poskytují člověku informace o prostředí, ve kterém žije.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Smyslové vnímání 1.část Filip Bordovský. Smyslové vnímání Smysly (hmat, čich, chuť, sluch a zrak) poskytují člověku informace o prostředí, ve kterém žije."— Transkript prezentace:

1 Smyslové vnímání 1.část Filip Bordovský

2 Smyslové vnímání Smysly (hmat, čich, chuť, sluch a zrak) poskytují člověku informace o prostředí, ve kterém žije. Čidla hmatu, chuti a čichu jsou v umístěné v kůži nebo sliznici tělních dutin. Smyslové buňky pro vnímání chladu a tepla jsou v pokožce a škáře po celém těle. Vnímání bolesti zprostředkují volná nervová zakončení ve škáře. Zapište si do sešitu!!!

3 Hmatová tělíska Jsou citlivé na tlak! Nejvíce hmatových tělísek je na koncích prstů Zvláště vycvičený hmat mají nevidomí! Zapište si do sešitu!!!

4 Čichové buňky Jsou citlivé na plynné látky! Zapište si do sešitu!!!

5 Chuťové buňky Jsou uložené v chuťových pohárcích ve sliznici jazyka. A jsou citlivé na látky rozpuštěné ve vodě. Zapište si do sešitu!!!

6 Sluch Čidlem sluchu je ucho Člověk vnímá zvukové vlnění o frekvenci 16 – 16000 hz (hertzů) Zapište si do sešitu!!!

7 Stavba ucha: Zevní ucho - zachycuje zvuk – ušní boltec a zvukovod Střední ucho - zesiluje zvuk – bubínek a sluchové kůstky: kladívko, kovadlinka a třmínek Vnitřní ucho – tři polokruhovité kanálky, předsíň a hlemýžď – čidlo sluchu je uloženo v hlemýždi! – v polokruhovitých chodbách je orgán vnímání polohy (statický orgán) Zánět středního ucha – vzniká při rýmě nebo angíně, kdy se může infekce dostat sluchovou trubicí až do středního ucha Zapište si do sešitu!!!

8 Stavba ucha:


Stáhnout ppt "Smyslové vnímání 1.část Filip Bordovský. Smyslové vnímání Smysly (hmat, čich, chuť, sluch a zrak) poskytují člověku informace o prostředí, ve kterém žije."

Podobné prezentace


Reklamy Google