Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PŮDY. Vznik půd: Klimatu Podzemní vody Živích organismů Lidské činnosti na vychozí subtrát v určitém čase Vznik, stavba a složení půdy jsou výsledkem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PŮDY. Vznik půd: Klimatu Podzemní vody Živích organismů Lidské činnosti na vychozí subtrát v určitém čase Vznik, stavba a složení půdy jsou výsledkem."— Transkript prezentace:

1 PŮDY

2 Vznik půd: Klimatu Podzemní vody Živích organismů Lidské činnosti na vychozí subtrát v určitém čase Vznik, stavba a složení půdy jsou výsledkem působení:

3 Při vzniku půd se rozlišují 3 vývojová stádia 1) Zvětrávání mateční horniny 2)Vznik půdotvorného substrátu 3)Vznik půdy jako výsledek všech půdotvorných činitelů

4 Půdotvorní činitelé 1) Matečná hornina 2) Podnebí – teplota,množství srážek,poměr srážek a výparů. 3) Povaha terénu – nadmořská výška,orientace svahů ke světovým stranám 4) Podzemní voda 5) Čas 6) Organismy 7) Člověk

5 Složení Půdy Minerální-anorganická Organická hmota Voda (půdní roztok)‏ Plyny Živé organismy Půda tvoří složitý otevřený systém, ale svou schopností autoregulace vnitřních procesů i systém relativně samostatný. Protože zahrnuje všechny tři fáze skupenství, nazývá se též systém trojfázový. SLOŽKY PŮDY:

6 Typy půd: ČERNOZEM - 300-400m.n.v,neutrální nebo slabě zásaditá,hodně humusu( vhodné pro pěstování pšenice,cukrovky,zeleniny) ČERNOZEM - 300-400m.n.v,neutrální nebo slabě zásaditá,hodně humusu( vhodné pro pěstování pšenice,cukrovky,zeleniny) HNĚDÁ PŮDA – v ČR nejrozšířenější,různá nadmořská výška(mimo hor) HNĚDÁ PŮDA – v ČR nejrozšířenější,různá nadmořská výška(mimo hor) PODZOL – 400 -1500m.n.v, kyselé horniny,nepříliš úrodné( ve vyšších polohách zalesněné,v nižších např.brambory) PODZOL – 400 -1500m.n.v, kyselé horniny,nepříliš úrodné( ve vyšších polohách zalesněné,v nižších např.brambory) RENDZINA – často vápenaté substráty(krasové území) RENDZINA – často vápenaté substráty(krasové území) Z hlediska zrnitosti rozlišujeme půdy písčité,hlinité a jílovité. Z hlediska zrnitosti rozlišujeme půdy písčité,hlinité a jílovité.

7 Obrázek :

8 Další informace: Půda je nejvrchnější vrstva zemské souše.Vzniká z matečné horniny zvětráváním a působením dalších půdotvorných činitelů.Významným půdotvorným činitelem jsou organismy,především rostliny.Půda obsahuje složku pevnou,kapalnou a plynnou.


Stáhnout ppt "PŮDY. Vznik půd: Klimatu Podzemní vody Živích organismů Lidské činnosti na vychozí subtrát v určitém čase Vznik, stavba a složení půdy jsou výsledkem."

Podobné prezentace


Reklamy Google