Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST EU Peníze školám Evropa, Polsko – 8. ročník

2 Název: Evropa, Polsko Anotace: Výkladová prezentace
Název: Evropa, Polsko Anotace: Výkladová prezentace. Seznamuje s polohou státu, hlavním městem, povrchem, nejvyšší horou, vodstvem, průmyslem, zemědělstvím a zajímavostmi státu Vypracovala: Mgr. Věra Pejsarová Vzdělávací oblast: Člověk a společnost, zeměpis, Evropa Metodika práce s materiálem: Výkladová prezentace, lze využít i k opakování (Druh učebního materiálu: Prezentace) Ročník: 8. Datum vytvoření: 5. ledna 2013

3 POLSKÁ REPUBLIKA

4

5

6 VARŠAVA - HLAVNÍ MĚSTO Finanční centrum, Královský hrad,
Náměstí starého města, Prezidentský palác, Palác Wilanów

7 POVRCH JE PŘEVÁŽNĚ ROVINATÝ,
HORY TVOŘÍ VĚTŠINU JIŽNÍ HRANICE JEZERNÍ PLOŠINY JSOU POZŮSTATKEM ČINNOSTI LEDOVCE

8 Mazurská jezerní plošina
Pomořanská jezerní plošina

9 Visla je nejdůležitější a nejdelší řeka v Polsku.

10 Odra je řeka ve Střední Evropě, pramení v Česku

11

12 Hlavní průmyslová odvětví jsou těžební průmysl, strojírenství (osobní auta, autobusy, lodě), hutnictví, chemický, elektrotechnický, textilní a potravinářský průmysl. Těží se černé a hnědé uhlí, měď, olovo, zinek, sůl, síra, magnezit, kaolin a menší množství ropy a zemního plynu.

13 převažuje rostlinná produkce nad živočišnou.
ZEMĚDĚLSTVÍ převažuje rostlinná produkce nad živočišnou. Pěstuje se pšenice, žito, ječmen, len, oves, brambory, cukrová řepa, řepka, chmel, ovoce a zelenina. Polsko je v produkci žita, lnu, brambor a cukrové řepy na 2. místě v Evropě (po Rusku). Chovají se prasata, skot, ovce, koně a drůbež. Význam má i rybolov. Produkuje se vlna, med a rybí výrobky. Významná je i těžba dřeva.

14

15 LODŽ

16 KRAKOV

17 POZNAŇ

18 Gdaňsk,Gdyně, Štětín - přístavy

19 Polská republika hl. m. Varšava
Nížiny Odra, Visla – Baltské moře Nerostné suroviny –černé, hnědé uhlí, měď, olovo, zinek, sůl, síra, magnezit, kaolin a menší množství ropy a zemního plynu. Zemědělství – brambory 2. místo na světě Obiloviny, žito Chov skotu – mléko Chov prasat Lodž – tex. průmysl Krakov Poznaň – veletrhy Gdaňsk,Gdyně, Štětín - přístavy

20 http://www. google. cz/search

21

22

23 Použitá literatura: V. Voženílek, M. Fňukal, M. Mahrová: Zeměpis 3, Zeměpis světadílů a oceánů, Amerika, Asie, Evropa, PRODOS 2001 ZŠ a víceletá gymnázia, NAKLADATELSTVÍ ČESKÉ GEOGRAFICKÉ SPOLEČNOSTI, s. r. o. Praha 1998 J. Herink, S. Tlach: Základy zeměpisných znalostí, NČGS, s.r. o. Praha 2006 Evropa, sešitový atlas pro základní školy a víceletá gymnázia, Kartografie Praha 2008

24 Téma: Evropa, Polsko - 8. ročník
Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional Microsoft Office Autor: Mgr. Věra Pejsarová ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google