Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Zel.2.17 Kapusta hlávková Vytvořeno:19. 11. 2013 Ověřeno: 17. 12. 2013 Třída:MZ2 Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Zel.2.17 Kapusta hlávková Vytvořeno:19. 11. 2013 Ověřeno: 17. 12. 2013 Třída:MZ2

2 Polní pěstování zeleniny Vzdělávací oblast : Odborné vzdělávání Předmět: Polní pěstování zeleniny Ročník: 2 Autor: Tůmová Jana Časový rozsah: 1 vyučovací hodina Pomůcky: Dataprojektor, notebook s připojením na internet Klíčová slova: Zelenina, košťáloviny, kapusta Anotace: Materiál je určen pro výuku předmětu zelinářství. Vzdělávací oblast : Odborné vzdělávání Předmět: Polní pěstování zeleniny Ročník: 2 Autor: Tůmová Jana Časový rozsah: 1 vyučovací hodina Pomůcky: Dataprojektor, notebook s připojením na internet Klíčová slova: Zelenina, košťáloviny, kapusta Anotace: Materiál je určen pro výuku předmětu zelinářství.

3 Kapusta hlávková Brassica oleracea var. sabauda  Listy různě silně zkadeřené až bublinaté, měkčí než u zelí. Vnější listy zelené až modrozelené. Vnitřní žlutozelené.  Vyžaduje půdy dobře vyhnojené, řadíme ji do I. trati.  V 1.roce vytváří na košťálu hlávku.

4 Význam, použití  Vhodná především k přímému konzumu.  Vysoký obsah minerálních látek a vitamínů.  Pěstuje se na menších plochách než zelí.  Lze pěstovat v nížinách i ve vyšších polohách.  Není náročná na teplo.  Vyžaduje vlhčí prostředí.  Má stejné požadavky na půdu a prostředí jako zelí.

5  Odrůdy rozdělujeme na: a)rané – povolené odrůdy : „Předzvěst“, „Raketa“ (na rychlení) b)pozdní - odrůdy : „Langendijská“ a „Vertus“ c)ozimé – „Arkta“  Předpěstování, příprava sadby a ošetření stejné jako u zelí.  Při pěstování ozimé kapusty vyséváme koncem srpna do řádků 0,3m od sebe, před nástupem zimy přihrneme. Na jaře jednotíme – spon 0,3 x 0,4m, přihnojíme ledkem v dávce 30kg čisté živiny na 1ha.  Sklizeň – raná, poloraná – probírkou, vybírají se rostliny s uzavřenou hlávkou(několik svinutých listů). Poloraná a pozdní se sklízí v době, kdy je hlávka pevná a uzavřená.  Kapustu skladujeme v suchých a chladných skladech. Ve vlhku a teple se kazí.

6 Kapusta růžičková Brassica oleracea var. gemmifera  Vytváří až 1m vysoký košťál, na němž jsou dlouhé řapíkaté listy. V jejich paždí vyrůstají růžičky (velikosti vlašského ořechu), které jsou vytvořené z listů, velmi pevně svinutých do kuličky.  Podle růstu dělíme na odrůdy nízké, polovysoké a vysoké. Nízké odrůdy mají růžičky hustě nasazeny.  Rozmnožují se semenem. Pěstují se z předpěstovaných sazenic.

7  Výsev v dubnu do pařeniště nebo na záhon. Řídké výsevy není nutno přepichovat.  Výsadba sadby koncem května do dobře připravené a vyhnojené půdy, spon 70x50 - 60cm (první údaj - 70cm znamená vzdálenost mezi řádky, druhý údaj 50 - 60cm vzdálenost mezi rostlinami v řádku).  Vhodné přihrnutí, zabráníme tím vyvracení rostlin, rostliny i lépe zakoření a rostou.  Pro lepší vývin růžiček je dobré seříznout začátkem září vrchol rostliny.  Má dlouhou vegetační dobu.  Sklízí se na podzim a na začátku zimy - jednorázově – buď samotné růžičky, nebo odlistěnný košťál s růžičkami.

8 Opakování kapusta hlávková Kapusta hlávková vhodná především k přímému konzumu, má vysoký obsah minerálních látek a vitamínů. Odrůdy rozdělujeme na: a)rané – povolené odrůdy : „Předzvěst“, „Raketa“ (na rychlení) b)pozdní - odrůdy : „Langendijská“ a „Vertus“ c)ozimé – „Arkta“ Při pěstování ozimé kapusty vyséváme koncem srpna do řádků 0,3m od sebe, před nástupem zimy přihrneme. Na jaře jednotíme – spon 0,3 x 0,4m, přihnojíme ledkem v dávce 30kg čisté živiny na 1ha. Kapustu skladujeme v suchých a chladných skladech. Ve vlhku a teple se kazí.

9 Použité zdroje MELICHAR, Miroslav. JOSEF POKORNÝ. Zelinářství. Praha: Statní zemědělské nakladatelství, 1990. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání ve všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (foto, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google