Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OCEÁNIE. I.Přírodní podmínky Podnebí se liší podle vzdálenosti od rovníku a směru větrů. Tropy = bohaté na srážky (Havaj). Větry = tišiny, pasáty, tajfuny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OCEÁNIE. I.Přírodní podmínky Podnebí se liší podle vzdálenosti od rovníku a směru větrů. Tropy = bohaté na srážky (Havaj). Větry = tišiny, pasáty, tajfuny."— Transkript prezentace:

1 OCEÁNIE

2 I.Přírodní podmínky Podnebí se liší podle vzdálenosti od rovníku a směru větrů. Tropy = bohaté na srážky (Havaj). Větry = tišiny, pasáty, tajfuny. Typy ostrovů: a)Pevninské – hornatý povrch, spíše na západě Oceánie (Nová Guinea). b)Korálové – tropická oblast. c)Sopečné – dlouhé ostrovní řetězce (Havajské o.)

3 Oceánii dělíme na 3 celky: Melanésie Mikronésie Polynésie Obyvatelstvo: Přišlo z JV Asie a J. Ameriky asi před 35 tisíci lety. Rozložení domorodců narušila kolonizace.

4 Hlavní zdroj obživy je ZEMĚDĚLSTVÍ (kokosové palmy, banánovník, rybolov, ovce aj.). Turistický ruch. Těžba nerostných surovin (drahé kovy, kovy).

5 Nový Zéland - Wellington Severní a Jižní ostrov leží v mírném oceánském pásu. Vulkanismus (sopky, gejzíry), fjordy. Původní obyvatelé Maorové + přistěhovalci z Evropy. Chov ovcí a CR.

6 Papua-Nová Guinea : Port Moresby Z větší části leží na ostrově Nová Guinea + dalších ostrovech (převážně hornaté). Tropické podnebí = zemědělství. Těžba nerostů.

7 Fidži - Suva Ostrovy sopečného a korálového původu leží v tropech (deštný les). Jeden z nejrozvinutějších států Oceánie (těžba nerostů, zemědělství, CR).


Stáhnout ppt "OCEÁNIE. I.Přírodní podmínky Podnebí se liší podle vzdálenosti od rovníku a směru větrů. Tropy = bohaté na srážky (Havaj). Větry = tišiny, pasáty, tajfuny."

Podobné prezentace


Reklamy Google