Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rusko - japonská válka Petr Machala. 1.Kdo byli Búrové? 2.Co bylo příčinou a záminkou búrské války? 3.Jakou taktiku uplatňovali Britové? 4.Co je to apartheid?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rusko - japonská válka Petr Machala. 1.Kdo byli Búrové? 2.Co bylo příčinou a záminkou búrské války? 3.Jakou taktiku uplatňovali Britové? 4.Co je to apartheid?"— Transkript prezentace:

1 Rusko - japonská válka Petr Machala

2 1.Kdo byli Búrové? 2.Co bylo příčinou a záminkou búrské války? 3.Jakou taktiku uplatňovali Britové? 4.Co je to apartheid? Co jsme si zapamatovali z minulé hodiny?

3 Rusko - japonská válka (1904-1905) Japonsko – po reformách meidži ekonomický růst, nemají nerostné suroviny Rusko – největší a jedna z nejzaostalejších zemí Charakterizujte Rusko a Japonsko na začátku 20. století.

4 Rusko – územně největší země, mají v pronájmu přístav Port Arthur Japonsko – ekonomicky silná země, vojensky orientovaná, nemají suroviny Jaké byly příčiny války? Port Arthur ležel pod nezamrzající rovnoběžkou

5 r. 1904 Japonsko napadlo bez vypovězení války Port Arthur po 157 dnech obléhaní město padlo

6 bitva u Mukdenu (únor-březen 1905) pozemní třítýdenní bitva ruský ústup se změnil v chaotický útěk Které bitvy rozhodly válku?

7 bitva u Cušimy (květen 1905) námořní bitva, porážka Ruska

8 mír zprostředkoval americký prezident Roosevelt v Portsmouthu Kdo zprostředkoval mír? Theodore Roosevelt, Jr

9 22. ledna 1905 – „Krvavá neděle“ dělníky s prosbami vede pop Gapon Jakou odezvu měla nepopulární válka v Rusku?

10 červnu 1905 se vzbouřili námořníci na křižníku Potěmkin

11 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Rusko - japonská válka Petr Machala. 1.Kdo byli Búrové? 2.Co bylo příčinou a záminkou búrské války? 3.Jakou taktiku uplatňovali Britové? 4.Co je to apartheid?"

Podobné prezentace


Reklamy Google