Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Přímka a kuželosečka – řešené příklady.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Přímka a kuželosečka – řešené příklady."— Transkript prezentace:

1 Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Přímka a kuželosečka – řešené příklady

2 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0266 Číslo materiáluVY_42_INOVACE_StJ_MA_1A_09 Autor Mgr. Jaroslava Šťastná Tematický celek Kuželosečky Ročník 4. Datum tvorby 4. 1. 2013 Anotace Žáci se učí, jak řešit příklady na téma přímka a kuželosečka. Prezentace je určena pro předmět matematika. Metodický pokyn Žáci jsou vedeni vyučujícím k samostatnosti v myšlení a počítání.

3 Přímka a kuželosečka určit vzájemnou polohu přímky a kuželosečky znamená řešit soustavu lineární a kvadratické rovnice o dvou neznámých a určit diskriminant

4 diskriminant sečna vnější přímka tečna

5 Příklad č.1 Určete vzájemnou polohu přímky a kuželosečky vyjádřete x : dosaďte do rovnice kuželosečky : D = 25 sečna Řešení :

6 Příklad č.2 Určete vzájemnou polohu přímky a kuželosečky, v případě sečny určete délku tětivy, v případě tečny, bod dotyku vyjádřete y 2 řešení 2 společné body : délka tětivy : sečna Řešení :

7 Příklad č.3 Určit parametr q tak, aby přímka byla tečnou kuželosečky přímka je tečna určete diskriminant : Řešení :

8 Příklad č.4 Napište rovnici tečny ke kuželosečce, která je rovnoběžná s danou přímkou Řešení : vyjádřete y: určete diskriminant: tečna rovnice tečny : tečna :

9 Příklad č.5 Napište rovnici tečny ke kuželosečce, která je kolmá na danou přímkou  Řešení  tečna :  vyjádřete x a dosaďte do rovnice  určete diskriminant  tečna  rovnice tečny

10 Příklad č.6 Napište rovnici tečny ke kuželosečce v jejím bodě T  jedná se o kružnici, rovnice tečny je  bod T leží na kružnici, dosadíme proto souřadnice bodu do rovnice kružnice  vyhovuje  rovnice tečny je

11


Stáhnout ppt "Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Přímka a kuželosečka – řešené příklady."

Podobné prezentace


Reklamy Google