Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hospodářské cykly ekonomiky Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hospodářské cykly ekonomiky Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 Hospodářské cykly ekonomiky Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Hospodářské cykly ekonomiky Teorie hospodářského cyklu se zabývá kolísáním skutečného produktu kolem úrovně potenciálního produktu. Teorie hospodářského cyklu se zabývá kolísáním skutečného produktu kolem úrovně potenciálního produktu. Potencionální produkt je maximálně udržitelný výstup ekonomiky za jinak neměnných podmínek („ceteris paribus“). Potencionální produkt je maximálně udržitelný výstup ekonomiky za jinak neměnných podmínek („ceteris paribus“). V průběhu cyklu rozlišujeme 2 základní vývojové tendence – vrchol a sedlo – odtud se odvozují fáze hospodářského cyklu. V průběhu cyklu rozlišujeme 2 základní vývojové tendence – vrchol a sedlo – odtud se odvozují fáze hospodářského cyklu.

3 Průběh cyklu – má vliv na trh práce (zaměstnanost, nezaměstnanost), na sociální podmínky ve společnosti, omezení výroby, pokles ziskovosti. Průběh cyklu – má vliv na trh práce (zaměstnanost, nezaměstnanost), na sociální podmínky ve společnosti, omezení výroby, pokles ziskovosti. Příčiny cyklického kolísání – mohou to být politické příčiny, které mají vliv na cykly, hospodářská politika vlády – centrální banky. Hlavní příčina, na které se shodují ekonomové, je ve vývoji poptávky a nabídky. Příčiny cyklického kolísání – mohou to být politické příčiny, které mají vliv na cykly, hospodářská politika vlády – centrální banky. Hlavní příčina, na které se shodují ekonomové, je ve vývoji poptávky a nabídky.

4 Obecně platí, že v období vrcholu je hospodářská aktivita vysoká, sedlo je nejnižší úroveň hospodářské aktivity. Obecně platí, že v období vrcholu je hospodářská aktivita vysoká, sedlo je nejnižší úroveň hospodářské aktivity. Dochází-li k poklesu skutečného produktu, mluvíme o kontrakci – ovlivňuje pokles poptávky po investicích. Dochází-li k poklesu skutečného produktu, mluvíme o kontrakci – ovlivňuje pokles poptávky po investicích. Pokud délka překročí 6 měsíců, mluvíme o recesi, pokud pokles trvá delší dobu, mluvíme o depresi.

5 Expanze je fáze cyklu vyznačující se vzestupem úrovně skutečného produktu. Expanze je fáze cyklu vyznačující se vzestupem úrovně skutečného produktu. Ekonomika se navrací na úroveň potenciálního produktu a mluvíme o obnově, zotavení, oživení ekonomiky (konjunktura, boom, rozmach). Ekonomika se navrací na úroveň potenciálního produktu a mluvíme o obnově, zotavení, oživení ekonomiky (konjunktura, boom, rozmach). Následuje fáze recese až po sedlo (dno). Následuje fáze recese až po sedlo (dno). Vrchol – maximální úroveň skutečného produktu, vrchol expanze. Vrchol – maximální úroveň skutečného produktu, vrchol expanze. Dno – nejnižší úroveň výkonu, po jeho dosažení se ekonomika obrací na vzestupnou dráhu, skutečný výkon se opět přibližuje potenciálnímu produktu. Dno – nejnižší úroveň výkonu, po jeho dosažení se ekonomika obrací na vzestupnou dráhu, skutečný výkon se opět přibližuje potenciálnímu produktu.

6 Autor © Dagmar Kostrhůnová

7 Graf hospodářského cyklu Vertikální osa – výstup (výkon) ekonomiky Horizontální osa – čas (t) Uprostřed potenciální produkt (trend) Okolo osciluje hospodářský cyklus ekonomiky (sedlo, vrchol)

8 Ekonomický růst je růst skutečného (reálného) produktu nebo-li tempo růstu produktu. Ekonomický růst je růst skutečného (reálného) produktu nebo-li tempo růstu produktu. Ekonomická úroveň je účinnost využívání disponibilních zdrojů měřených pomocí úrovně výstupu na 1 obyvatele, měříme pomocí HDP (hrubý domácí produkt). Ekonomická úroveň je účinnost využívání disponibilních zdrojů měřených pomocí úrovně výstupu na 1 obyvatele, měříme pomocí HDP (hrubý domácí produkt). HDP – slouží k měření výkonu ekonomiky, je to tržní hodnota finální produkce za 1 rok vyrobená na území státu, měří se na 1 obyvatele (tzv. HDP na hlavu). HDP – slouží k měření výkonu ekonomiky, je to tržní hodnota finální produkce za 1 rok vyrobená na území státu, měří se na 1 obyvatele (tzv. HDP na hlavu).

9 ÚKOLY Žák zdůvodní, proč dochází k cyklickému kolísání ekonomiky zdůvodní, proč dochází k cyklickému kolísání ekonomiky zakreslí a popíše graf hospodářského cyklu zakreslí a popíše graf hospodářského cyklu se zamyslí nad fází ekonomiky, ve které se nachází Česká republika v současnosti se zamyslí nad fází ekonomiky, ve které se nachází Česká republika v současnosti definuje rozdíl mezi ekonomickým růstem a ekonomickou úrovní definuje rozdíl mezi ekonomickým růstem a ekonomickou úrovní se zamyslí, ve které fázi hospodářského cyklu dochází ke zvýšení nezaměstnanosti se zamyslí, ve které fázi hospodářského cyklu dochází ke zvýšení nezaměstnanosti

10 LITERATURA STRECKOVÁ, Yvonne – MALÝ, Ivan a kol. Veřejná ekonomie pro školu i praxi. Praha : Computer Press, 1998. ISBN 80-7226-112-6. STRECKOVÁ, Yvonne – MALÝ, Ivan a kol. Veřejná ekonomie pro školu i praxi. Praha : Computer Press, 1998. ISBN 80-7226-112-6. REKTOŘÍK, Jaroslav a kol. Ekonomika a řízení odvětví veřejného sektoru. Praha : Ekopress, s.r.o., 2002. ISBN 80-86119-60-2. REKTOŘÍK, Jaroslav a kol. Ekonomika a řízení odvětví veřejného sektoru. Praha : Ekopress, s.r.o., 2002. ISBN 80-86119-60-2. FUCHS, Kamil. Makroekonomie. Brno : ESF, 1998. ISBN 80-210- 1777-5. FUCHS, Kamil. Makroekonomie. Brno : ESF, 1998. ISBN 80-210- 1777-5. FUCHS, Kamil. Pojmy a osobnosti ekonomie ve vzájemných souvislostech. Brno : Tisk OL Print, 2000. ISBN 80-210-2268-X. FUCHS, Kamil. Pojmy a osobnosti ekonomie ve vzájemných souvislostech. Brno : Tisk OL Print, 2000. ISBN 80-210-2268-X.


Stáhnout ppt "Hospodářské cykly ekonomiky Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google