Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

CHUDOBA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "CHUDOBA."— Transkript prezentace:

1 CHUDOBA

2

3 Sebastiano Salgado – Manila 1999 - Slumy

4 Primární fyzicko-materiální podmínky pro lidsky důstojný život
CHUDOBA relativní & absolutní Pokrytí minimálních soukromých potřeb rodiny na: obživu, bydlení, ošacení. Chudobu lze dělit na (1) relativní a (2) absolutní. Relativní spočívá v nerovném rozdělování příjmů mezi skupinami obyvatelstva či regiony; chudý člověk je ten, který disponuje méně než 50% příjmů v dané oblasti (většinou to bývá stát). Za absolutní chudobu je považován stav, kdy nejsou uspokojovány primární fyzicko-materiální podmínky pro lidsky důstojný život. Za tyto podmínky se podle Mezinárodní organizace práce (organizace pod záštitou OSN) považuje: pokrytí minimálních soukromých potřeb rodiny na obživu, bydlení a ošacení; + služby důležité pro život: zajištění zdravé pitné vody, zdravotnické a vzdělávací zařízení, přiměřená mzda. Služby důležité pro život: zajištění zdravé pitné vody, zdravotnické zařízení vzdělávací zařízení, přiměřená mzda.

5 Chudobu lze měřit kvalitativně nebo kvantitativně
Chudobu lze měřit kvalitativně nebo kvantitativně. Kvalitativní přístup zkoumá kvalitu lidského života po všech stránkách, nejjednodušším popisem je zda člověk má šanci rozvíjet svoji osobnost. Tento pohled je značně subjektivní a tedy neměřitelný. Kvantitativně měří chudobu Světová banka. Chudý člověk je dnes ten, kdo disponuje méně než 2 dolary na den. Za extrémně chudého byl považován člověk pod 1 dolar na den, dnes je tato hranice už 1,5 dolaru na den. Takových lidí je na světě přibližně 20%, tj. jedna pětina.

6 Čína Indie Rwanda Burundi
Dnešní stav: počet extrémně chudých klesá, ale v různých regionech odlišně. Výrazný pokrok zaznamenaly: Indie, Čína (V a J Asie); střední: Latinská Amerika. Stav stagnuje nebo se zhoršuje v subsaharské Afrika a na Haiti, dále v Severní Koreji. Celkově se sociální nerovnost celosvětově prohlubuje. Tj. bohatí bohatnou a chudí chudnou. Rwanda Burundi

7 BOJ SE SVĚTOVOU CHUDOBOU
Podpora hospodářského růstu v rozvojových zemích Ochrana a podpora lidských práv chudých Zlepšení konkrétních životních podmínek Pomoc k svépomoci a samostatnému rozvoji Boj se světovou chudobou: V 90. letech byl cílem hospodářský růst v rozvojových zemích. Dnes se pomoc zaměřuje spíše na ochranu a podporu lidských práv chudých s cílem zlepšit konkrétní životní podmínek obyvatel chudých regionů. Pomoc směřuje hlavně ke svépomoci a k samostatnému rozvoji. (příklad viz metodika V: Osobnosti míru – Muhammad Junus).

8 Zpracovalo Katechetické a pedagogické centrum Biskupství královéhradeckého Určeno pouze pro výukové účely.. 2012


Stáhnout ppt "CHUDOBA."

Podobné prezentace


Reklamy Google